Według greckiego ministra transportu, Kostasa Karamanlisa, do lata 2022 roku trzy nowe stacje 3 linii metra w Atenach (niebieskiej) zostaną otwarte.

90 proc. prac budowlanych zostało zakończonych przed terminem wraz z kolejnym etapem montażu urządzeń elektromechanicznych.

Po ukończeniu wszelkich prac, trzy nowe stacje – Maniatika, Pireus i Dimotiko Theatro – połączą Pireus z centrum Aten i międzynarodowym lotniskiem w Atenach.

Karamanlis w poniedziałek odwiedził stacje metra, które są obecnie w budowie. Pokazano mu także czasową wystawę znaczących znalezisk archeologicznych wykopanych podczas prac budowlanych.

Pireus – Lotnisko za 50 minut

Wypowiadając się, minister zaznaczył, że po ukończeniu prac nowe stacje uczynią z Pireusu ważny węzeł komunikacyjny dla Attyki.

„Dzięki obecności metra, połączeń tramwajowych i kolei podmiejskiej (Proastiakos) będziemy w stanie połączyć największy port Grecji i międzynarodowe lotnisko w Atenach w 50 minut” – dodał Karamanlis.

W ubiegłym roku otwarto dla zwiedzających kolejne trzy stacje linii do Pireusu: Agia Varvara, Korydallos i Nikaia.

Oczekuje się, że przedłużenie linii do portu w Pireusie zwiększy ogólny ruch pasażerski w sieci metra o 132 000 osób dojeżdżających codziennie do miejsc pracy . Co więcej, ruch samochodów zmniejszy się o 23 000 dziennie, redukując również dwutlenek węgla o 120 ton dziennie.

Nowa stacja metra „Pireus” stanie się znaczącym węzłem komunikacyjnym, łącząc dwie linie metra (1 i 3) z portem w Pireusie, koleją podmiejską i linią tramwajową w kierunku Pireusu.

Stacja ma zmodernizować miasto Pireus i poprawić jakość życia jego mieszkańców.

Skarby archeologiczne Pireusu

Przedłużenie linii metra w kierunku Pireusu napotkało poważne wyzwania, ponieważ jej ostatni odcinek znajduje się w pobliżu morza i ujawnił ponad 10 000 ważnych odkryć archeologicznych.

Te archeologiczne skarby będzie można oglądać na stałej ekspozycji na stacji „Dimotiko Theatro”. Wśród nich jest starożytny zbiornik na wodę i replika rzymskiego akweduktu, dziedziniec starożytnego domu z posadzką żwirową i różne przedmioty codziennego użytku.

Najważniejszymi znaleziskami są podłogi z epoki aleksandryjskiej, które będą wystawione pod szklaną podłogą na stacji.