Nowe muzeum zostało otwarte w Atenach, aby uhonorować obcokrajowców i Filhellenów, którzy poparli grecką wojnę o niepodległość i pomogli zakończyć 400 lat panowania osmańskiego.

Założyciel Muzeum Filhellenizmu, Constantinos Velentzas, twierdzi, że muzeum opowie historię narodzin i ewolucji ruchu filhellenizmu oraz kluczową rolę, jaką odegrał w walce o wyzwolenie Grecji. Ruch ten, wywodzący się od greckich słów φίλος- philos (przyjaciel) i Έλλην – Hellen (grecki), odnosi się do ruchu intelektualnego, który był szczególnie silny w XIX wieku wśród greckiej diaspory i inteligencji w Europie i Ameryce, która chciała wesprzeć Grecję jako chwycił za broń przeciwko Turkom.

„Znamy około 1500 Filhellenów z całego świata, którzy przybyli do Grecji, aby dołączyć do greckich sił i walczyć ramię w ramię z Grekami o wyzwolenie Grecji” – powiedział Velentzas.

„Byli to studenci, intelektualiści lub doświadczeni oficerowie wojskowi, weterani wojen napoleońskich, od krajów skandynawskich po Hiszpanię i od Wielkiej Brytanii i Francji po Stany Zjednoczone Ameryki, z których wszystkich łączyła miłość do starożytnej Grecji”.

Pan Velentzas mówi, że odwiedzający Muzeum Filhellenizmu będą mogli poznać historię filhellenizmu od renesansu do początku XX wieku dzięki tysiącom dzieł sztuki, książek, listów i przedmiotów osobistych słynnych filhellenów.

W 2021 roku muzeum skupia się na działaniach Filhellenów wspierających grecką wojnę o niepodległość.

Wśród eksponatów znajdują się obrazy przedstawiające grecką wojnę o niepodległość autorstwa europejskich malarzy z początku XIX wieku, a także artefakty z brązu, porcelany, tkanin, drewna i papieru, broń z czasów wojny, ponad 250 pierwodruków książek filhelleńskich, dziesiątki utworów muzycznych i listy pisane przez greckich bojowników i Filhellenes. Wśród ogromnej kolekcji znajdą się przedmioty osobiste Lorda Byrona, ukochanego brytyjskiego poety romantycznego, który zmarł w Grecji w 1824 roku po walce o wyzwolenie Grecji spod Imperium Osmańskiego.

Źródło: ellines.com