Nowe Muzeum Archeologiczne w Messolongi przygotowuje się do otwarcia w ciągu najbliższych kilku tygodni, poinformowało w niedawnym ogłoszeniu greckie Ministerstwo Kultury.

Muzeum mieści się w historycznej miejskiej szkole publicznej Xenokratio, która została odrestaurowana przez służby ministerstwa. Muzeum zaprezentuje swoją stałą kolekcję starożytnych artefaktów i ma stać się punktem odniesienia dla mieszkańców i odwiedzających Messolongi.

„W ciągu najbliższych tygodni muzeum otworzy swoje podwoje, aby zaprezentować bogatą kulturę szerszego regionu i stać się miejscem przyciągania do tego historycznego miasta” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni.

W muzeum znajdzie się około 1200 artefaktów od czasów prehistorycznych do późnej starożytności. Artefakty zostały odkryte podczas wykopalisk w szerszym regionie Etoloakarnania, a także podczas prac przy budowie autostrady Ionia Odos w zachodniej Grecji.

Oprócz stałej kolekcji muzeum będzie zawierało aplikacje cyfrowe łączące ważne znaleziska archeologiczne z tego obszaru z rewolucją grecką z 1821 r. i trzecim oblężeniem Messolongi, historycznym konfliktem, który miał miejsce w 1826 r.

Odbudowa Xenokratio została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Grecji Zachodniej – ESPA 2014-2020 z budżetu w wysokości 2,25 mln euro.