Tradycyjna grecka dieta została scharakteryzowana jako najbardziej zbilansowana, przyczyniając się do ochrony naszego zdrowia przed wieloma przewlekłymi i ostrymi chorobami, w tym rakiem – a oliwa z oliwek jest do tego kluczem.

Nowe greckie badanie opublikowane w PLOS One podkreśla wartość czołowego składnika greckiej diety w profilaktyce raka.

Zespół badawczy składał się z Kliniki Terapeutycznej Szkoły Medycznej Narodowego i Kapodistrian University w Atenach (EKPA) w Szpitalu „Alexandra”, kierowany przez Theodorosa Sergentanisa i Theodorę Psaltopoulou oraz z udziałem Christosa Markellosa, Ouagliasa, Mariavosa i Marii -Le.

Przeprowadzili przegląd opublikowanych już badań, aby potwierdzić, czy oliwa z oliwek może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka raka.

Grecja zajmuje trzecie miejsce na świecie – po Hiszpanii i Włoszech – w produkcji oliwy z oliwek, ale kontrole jakości wykazały wyższość greckiego produktu pod względem smaku i składników odżywczych.

Greccy badacze przyjrzeli się zatem naukowym podstawom PubMed, EMBASE i Google Scholar i zidentyfikowali 45 badań klinicznych nadających się do włączenia do ich metaanalizy.

37 obejmowało grupę kontrolną i obejmowało łącznie 17 369 pacjentów i 28 294 osób dla porównania, a pozostałe osiem to badania obserwacyjne, w których wzięło udział 929 771 osób, z których 12 461 zachorowało na raka.

Zwiększone spożycie oliwy z oliwek wiązało się z 31% niższym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe w ogóle, a w szczególności nowotwory: piersi, układu pokarmowego, górnego odcinka przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

W rzeczywistości dotyczyło to uczestników badań, którzy byli pochodzenia śródziemnomorskiego i nieśródziemnomorskiego.

„Spożywanie oliwy z oliwek wydaje się mieć korzystny wpływ na zapobieganie nowotworom. Należy opracować dodatkowe prospektywne badania obserwacyjne dotyczące różnych rodzajów raka i osób, które przeżyły, a także duże badania z randomizacją” – powiedzieli naukowcy.

Oliwa z oliwek jest bogata w kwas oleinowy i inne przeciwutleniacze, takie jak polifenole, flawonoidy, witaminę E, prowitaminę A, minerały i pierwiastki śladowe. Wszystkie te mikroelementy działają jak przeciwutleniacze i chronią organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi utlenianiem wolnych rodników.

Panagiotis Halvatsiotis, członek zespołu badawczego rozmawiający z Ygeiamou, wyjaśnił, że „wnioski z metaanalizy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie medycznym PLOS ONE, potwierdzają ochronne działanie oliwy z oliwek w rozwoju różnych rodzajów raka”.

Zauważył, że „korzystny efekt czystej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia ma związek z wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, które zmniejszają obciążenie oksydacyjne organizmu i chronią nasze DNA przed mutacjami prowadzącymi do karcynogenezy”.

„Oliwa z oliwek z odmiany Koroneiki okazała się najbogatsza na świecie w przeciwutleniacze, a zatem oprócz ochrony naszego zdrowia może również przyczynić się do gospodarki narodowej, pod warunkiem, że państwo podejmie wszystkie inicjatywy w celu promowania „płynnego złota” – podsumował naukowiec.