Znaczącą rolę, jaką konie odegrały w życiu starożytnych Ateńczyków, podkreśla nowa wystawa sztuki i nauki, która w czwartek została otwarta w greckiej stolicy.

Zorganizowana przez Amerykańską Szkołę Studiów Klasycznych wystawa „Hippos– koń w starożytnych Atenach” została otwarta w skrzydle Makriyannis Biblioteki Gennadiusa, w pobliżu centrum miasta.

Punktem kulminacyjnym wystawy jest dobrze zachowany starożytny szkielet konia z cmentarza Faliron – prezentowany po raz pierwszy – wraz z jego kontekstem archeologicznym i danymi zoologicznym.

Wystawa, której kuratorem jest profesor Jenifer Neils, będzie podkreślać wyjątkową współpracę Szkoły Amerykańskiej z Ephorate of Piraeus and Islands w zakresie konserwacji i badania materiału osteologicznego z cmentarza Faliron.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również różnorodne antyki z Grecji i zagranicy, takie jak marmurowe płaskorzeźby, ceramiczne wazony i srebrne monety, od protogeometrycznego (1050-900 p.n.e.) do okresu hellenistycznego (330-30 p.n.e.).

Te dzieła sztuki, zwłaszcza malowane wazony z attyki, ilustrują obsesję starożytnych Ateńczyków na punkcie hodowli koni i wyścigów. Wykopaliska na ateńskiej agorze dostarczyły wielu dowodów na organizację i ważną rolę ateńskiego korpusu jeździeckiego, hippei, w postaci inskrypcji, żetonów i pomników kawalerii.

Jedną z głównych atrakcji eksponatu, prezentowanego po raz pierwszy w Grecji, jest wypożyczenie z Muzeum Archeologicznego we Florencji naturalnej wielkości hellenistycznej głowy konia z brązu, który kiedyś należał do Wawrzyńca Wspaniałego.

Podczas wystawy w Cotsen Hall, amfiteatrze Szkoły, odbędzie się sześć publicznych wykładów na temat dawnego jeździectwa. Wykłady będą również dostępne online na stronie internetowej Uczelni (ascsa.edu.gr).

Programy pomocnicze obejmą cotygodniowe wycieczki edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone przez Fundację Rodziny Steinmetz Fellow Eleni Gizas.

Wystawa zostanie otwarta 20 stycznia i potrwa do 30 kwietnia.

Więcej informacji na temat godzin otwarcia i informacji związanych z Covid-19 można znaleźć na stronie www.ascsa.edu.gr