chleb

Choć jest wykorzystywana przez człowieka od tysięcy lat do wyrobu narzędzi, miedź odgrywa również ważną rolę w organizmie.

Funkcje minerału
Miedź jest niezbędna dla organizmu w celu transformacji żelaza w hemoglobiny, barwnik, który odpowiada za czerwień krwi i umożliwia transportowanie tlenu w organizmie. Ponadto pierwiastek pomaga również w produkcji tyrozyny, aminokwasu będącego prekursorem hormonów tarczycy, niektórych neuroprzekaźników, a także umożliwia zachować włosom i skórze odpowiedni kolor.

Miedź pomaga również w funkcjonowaniu białek, które odpowiadają za wzrost organizmu i działaniu układu nerwowego oraz uwalnianiu energii, kontroli stanu zapalnego i uszkodzeń wywoływanych przez wolne rodniki. Co więcej miedź wraz z cynkiem i manganem stanowią istotną część wszystkich enzymów antyoksydacyjnych w organizmie.

Dawkowanie
Nie ustalono powszechnie rekomendowanej dawki miedzi, ale uważa się, że 2 mg to odpowiednia ilość – zawiera ją np. mała porcja sardynek lub nasion słonecznika.

Objawy niedoboru
Niedostateczna ilość miedzi w organizmie może przyczynić się do wysokiego poziomu „złego” cholesterolu (LDL) i niskiego poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL), a ponadto może oddziaływać na rozwój problemów z sercem i krążeniem.

Symptomy niedoboru miedzi obejmują też zmęczenie, niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, a także zmiany koloru włosów i skóry.

Źródło miedzi
Minerał znajduje się w: wątróbce, owocach morza, takich jak ostrygi i kraby, sardynkach, orzechach, nasionach, grzybach, pieczywie pełnoziarnistym.

Nadmiar
Nadmierne spożycie miedzi występuje rzadko, ale może być spowodowane zanieczyszczeniem wody pitnej w miedzianych rurach wodnych. Dawka na poziomie ponad 5 mg na dobę może powodować migreny, biegunkę i objawy schizofrenii. Nadmiar miedzi może zmniejszyć ilość manganu w organizmie.

Badania
Uczeni odkryli, że krótkoterminowy wzrost spożycia miedzi może pomóc zmniejszyć gorączkę, obrzęk i złagodzić zmniejszenie ruchomości stawów u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

logo senior