W piątek, 21 stycznia w Auli Christosa Lambrakisa Ateńskiej Sali Koncertowej – Megaro Mousikis po raz pierwszy w swoim debiucie z Ateńską Orkiestrą Narodową znany polski dyrygent symfoniczny i operowy, Paweł Kotla. Interpretował dramatyczną Czwartą Symfonię Czajkowskiego, utwór referencyjny w repertuarze symfonicznym. Uhonorowanie 200-lecia urodzin Cesara Francka prowadzi do wykonania epickiego poematu symfonicznego „Strzelec potępiony” i grecki koncert fletowy Michaila Travlosa z udziałem polskiej flecistki i solistki tego wieczoru – Iwony Glinki.

Koncert na flet i orkiestrę Travlosa to bardzo wymagające dzieło i wielkiej sprawności technicznej od wykonawcy. Stały przepływ, wykorzystanie całego korpusu instrumentu w połączeniu z różnymi wyartykułowane znaki i oczywiście jednorodne i zrównoważone brzmienie to wielkie wyzwania dla wykonawcy. Jednocześnie brzmienie fletu współistnieje z różnymi łączeniami harmonicznymi i zmienną fakturą muzyczną, wymuszając nieustanne poszukiwanie przez solistę równowagi brzmieniowej.

W wywiadzie dla Megaro Mousikis przed koncertem polski dyrygent zaznaczył, iż współpracował i zna wielu greckich fantastycznych artystów jak i kompozytorów. Wspólne wykonanie wybitnych dzieł według Pawła Kotły to ważny krok w stronę pogłębienia muzycznych powiązań między oba krajami.

Gośćmi honorowymi tego niezwykłego wydarzenia był Ambasador Polski Pan Artur Lompart wraz z małżonką oraz kompozytor Michail Travlos. Pomimo szczególnych warunków związanych z pandemią COVID-19, koncertu wysłuchała znacząca liczba przybyłych miłośników muzyki klasycznej różnej narodowości, także polskiej.

Wartym dodania jest fakt, iż publiczność była zachwycona polskimi artystami. Dowodem tego były nieprzerwane oklaski i aż czterokrotne pojawienie się dyrygenta Pawła Kotli po ostatnim dziele.

tekst: Marzena Mavridis
zdjęcia: Markos Mavridis