reprezentacja_grecjipn

8 czerwca o godzinie 18.00 meczem Polski z Grecją zostanie zainaugurowane Euro 2012. Z tej okazji chcemy Wam przybliżyć wszystkie drużyny biorące udział w turnieju. Na początek nasi grupowi rywale – reprezentacja Grecji.

Reprezentacja Grecji – łyk historii
Reprezentacja Grecji w Piłce Nożnej swój pierwszy międzypaństwowy mecz rozegrała w 1929 roku. Jej rywalem byli Włosi. Grecy ostatecznie przegrali 1:4.

Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością wśród Greków to ich drużyna narodowa nigdy nie była wymieniana wśród faworytów największych imprez piłkarskich. Grecy dwukrotnie brali udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej (1994 i 2010) i trzykrotnie w Mistrzostwach Europy (1980, 2004, 2008). Drużyna aktualnie zajmuje 13 miejsce w Rankingu FIFA (stan z 7 marca 2012 roku).

Największy sukces
W 2004 roku Grecy sprawili wielką niespodziankę i zachwycili piłkarski świat wygrywając Mistrzostwa Europy. Pomimo tego że nie byli oni wymieniani wśród faworytów imprezy, bez kompleksów wygrywali z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu. Smaczku dodaje fakt, że Grecy pojawili się na Mistrzostwach Europy w 2004 roku pierwszy raz od 1980 roku!

Gwiazda – Sotiris Ninis
Sotiris Ninis – jest aktualnie wymieniany jako jeden z najlepszych greckich piłkarzy. Jego fani mówią o nim, że jest Greckim Kaką. W 2007 roku był najmłodszym piłkarzem w Lidze Greckiej (miał 17 lat). Aktualnie gra na pozycji napastnika w Panathinaikosie Ateny.

Historia spotkań z reprezentacją Polski
Reprezentacja Grecji grała z Polską 15 razy. Wygrali trzykrotnie, dwa razy był remis, natomiast aż dziesięciokrotnie wygrywała reprezentacja Polski. Ostatnie spotkanie obu drużyn miało miejsce w 2011 roku i skończyło się bezbramkowym remisem.

Prognoza przed Euro 2012
Pomimo że Grecja wygrała swoją grupę eliminacyjną do Euro 2012 nie jest stawiana w gronie ścisłych faworytów do zdobycia upragnionego Mistrzostwa Europy. Drużyna trafiła do stosunkowo łatwej grupy A, gdzie zmierzy się z gospodarzem turnieju – Polską oraz Rosją i Czechami. 8 czerwca mecz Grecji z Polską rozpocznie cały turniej. Z drugiej strony historia lubi się powtarzać. W 2004 roku w czasie Mistrzostw Świata rozgrywanych w Portugalii, Grecja wygrała z gospodarzem turnieju dwukrotnie (w czasie meczu otwarcia oraz finału Mistrzostw). Czy historia się powtórzy? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – ta reprezentacja lubi robić niespodzianki.

logo_twoja_europa