Odkrycie starożytnego wraku „Odyseusz”, który jest uznawane za najstarszy znaleziony zabytek tego typu, na dnie Morza Czarnego może zmienić nasze postrzeganie budowy statków i nawigacji w starożytnym świecie.

W 2018 r. 23-metrowy antyczny, grecki statek kupiecki został znaleziony w całości z nienaruszonym masztem, sterem i ławkami wioślarzy po ponad 2400 latach. Wrak został odkryty na bardzo dobrze znanym archeologom „cmentarzysku statków” na Czarnym Morzu, gdzie do tej pory odkryto ponad 60 innych statków.

Dzięki sterowanej zdalnie łodzi podwodnej brytyjscy naukowcy wypatrzyli „Odyseusza” ok. 80 km. od wybrzeża Bułgarii. Statek leży na ok. 2 km. głębokości, gdzie woda nie jest nasycona tlenem, dzięki czemu przetrwał w nienaruszonym stanie. Próba węglowa wykazała, że statek pochodzi z V w. p. n. e., co czyni go najstarszym nienaruszonym wrakiem znanym ludzkości.

Statek nazwano „Odyseusz”, ponieważ podobnie zbudowana łódź została uwieczniona na wazie z początku V w. p. n. e., która przedstawia Odyseusza przywiązanego do masztu podczas ataku Syren.

opr. Anna Lica