fot. gtp.gr

Rekordowy wzrost liczby podróżnych korzystających z usług promowych w Grecji był głównym tematem rozmów ministra żeglugi Miltiadisa Varvitsiotisa z przedstawicielami Greckiego Stowarzyszenia Armatorów Statków Pasażerskich (SEEN).

Według Varvitsiotisa, w lipcu i sierpniu trzy największe porty Attyki – Pireus, Rafina i Lavrio – obsłużyły łącznie 4 miliony podróżnych, bijąc wszelkie rekordy i odzwierciedlając szybki rozwój sektora.

Te pozytywne i osiągnięte dane przypisano znacznym zniżkom oferowanym przez operatorów promowych, którzy wcześniej tego lata odpowiedzieli na wezwanie rządu do obniżenia cen, aby pomóc złagodzić kryzys kosztów utrzymania, który dotyka greckie gospodarstwa domowe.

Varvitsiotis dodał, że rozwój sektora przyczynia się do rozwoju wysp. „Zrównoważony rozwój firm, odnowienie floty i dostępność dla mieszkańców wysp są kluczowymi elementami przyszłości dla sektora żeglugi przybrzeżnej” – powiedział.

Według badania opublikowanego na początku tego miesiąca, działalność transportowa prowadzona przez grecki sektor żeglugi przybrzeżnej wzrosła o 36 procent w 2022 r., a operatorzy obsłużyli łącznie 17,5 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 12 procent, i 3,7 miliona pojazdów.

„Chcemy zdrowych, silnych i rentownych firm żeglugowych, aby promy działały na wszystkich liniach, tak by żadna wyspa nie była odizolowana i zapomniana przez cały rok” – powiedział Varvitsiotis.

Podczas spotkania minister i członkowie SEEN omówili kluczowe wyzwania sektorowe, w tym pilną potrzebę odnowienia krajowej starzejącej się floty żeglugi przybrzeżnej.. Według badania, 86 procent greckiej floty żeglugowej ma średnio ponad 20 lat, co znacznie przewyższa średnią europejską.

W istotnych wiadomościach Varvitsiotis ogłosił również w tym tygodniu, że ministerstwo zatwierdziło finansowanie trzech kluczowych projektów modernizacji portu Thasos.

opr. Ida Gardocka