Każdy z nas pragnie przywieść do domu lub podarować bliskiej osobie coś wyjątkowego. Sztampowe pamiątki, które można zakupić w każdym sklepie tracą swoją popularność. Na wartości zyskują oryginalne prezenty, które będą prezentować się z klasą.

Polecamy dziesięć najlepszych pamiątek, które można kupić na Krecie.

1. Oliwa z oliwek

Oliwki uprawiane są na Krecie od czasów minojskich (około 3500 pne). Archeolodzy znaleźli nawet całe pomieszczenie poświęcone tłoczeniu oliwek w minojskim pałacu w Knossos. Kreteńczycy są jednym z największych konsumentów oliwy z oliwek na świecie. Warto zaznaczyć, że oliwa jest głównym składnikiem zdrowej kreteńskiej diety.

Z cudownego drzewa oliwnego pochodzi również szeroka gama innych produktów, takich jak pasty do smarowania chleba; piękne naczynia, produkty kosmetyczne, w tym mydła, które są wykonane z oliwy z oliwek.

2. Miód tymiankowy

Okolice Sfakii w Białych Górach Krety słyną z charakteru swoich mieszkańców, nie tylko z ich prężności i gościnności, ale także z ich kulinarnego zapału.

Ciasta ze Sfakii (zwane także „sfakianes pits”) są przyrządzane z bardzo prostych składników, a gdy są jeszcze gorące, polane są najlepszym miodem ze Sfakii. Na Krecie dostępne są odmiany miodu, od kwiatów pomarańczy po sosny, ale miód tymiankowy jest absolutnym bestsellerem ze względu na łagodny smak, głęboki pomarańczowy kolor i wyjątkową konsystencję.

3. Ser Graviera

Wbrew pozorom Grecy jedzą najwięcej sera niż jakikolwiek inny lud na świecie. Oczywiście ser Feta pozostaje bestsellerem w pozostałej części kraju; jednak na Krecie miejscowi preferują głównie miękkie odmiany, takie jak anthotyros, jak włoska ricotta oraz mizithra, używana do ciast i sałatek.

Jeśli chodzi o bardziej dojrzałe lub pikantne sery, wybieramy cierpką i bardziej pikantną Cretan Graviera, z subtelnym posmakiem orzechów, a czasem nawet pieprzu. Graviera sprzedawana jest również z tymiankiem lub przyprawami i czasami dojrzewa w górskich jaskiniach. Na Krecie Graviera wytwarzana jest z mleka owczego i koziego w różnych proporcjach.

4. Zioła

Kolejną cechą charakterystyczną kreteńskich gór są niezliczone odmiany dzikich ziół i roślin leczniczych, które rosną dzięki idealnemu klimatowi: obfitość wody z gór w połączeniu ze zrównoważoną temperaturą i bardzo żyzną glebą.

Nic dziwnego, że zioła, które można wykorzystać do herbat, mogą również służyć jako przyprawa do dań. Zioła takie jak tymianek, oregano i majeranek są szeroko stosowane na Krecie. Aby zrobić herbatę Cretan Mountain, należy kupić Origanum dictamnus, który rośnie tylko na Krecie  i dodać do niego rumianek, werbenę i szałwię.

Miejscowi znani są z tego, że stosują do 12 różnych ziół górskich, aby przygotować to, co nazywają „herbatą koktajlową”.

5. Lokalne rzemiosło


W pobliżu miasta Chania znajduje się wyjątkowe miejsce, które skupia w jednej wiosce ponad trzydziestu lokalnych rzemieślników. Verekinthos Arts and Crafts Village zapewnia lokalnym rzemieślnikom przestrzeń do życia i tworzenia.

Ten projekt, którego ukończenie zajęło ponad trzydzieści lat, przedstawia starożytne tradycyjne rzemiosło przy użyciu historycznych technik, które w przeciwnym razie mogłyby zostać utracone. Spacerując po wiosce można kupić gliniane gry planszowe, biżuterię szklaną i metalową, zabawki z cyny lub drewna oraz szlachetną ceramikę. Niektórzy artyści oferują również kursy malarstwa bizantyjskiego i ceramiki.

6. Karob

Karob znany nam z legend chlebek świętojański to bardzo pospolite wiecznie zielone drzewo, rosnące niemal wszędzie na Krecie. Wyspa jest domem dla największego naturalnego gaju w Europie, który znajduje się w Tris Ekklisies.

Strąki drzewa chleba świętojańskiego są spożywane w postaci suszonej lub prażonej, a także są wykorzystywane do produkcji mąki chleba świętojańskiego. W czasie wojny chleb świętojański był używany do karmienia buntowników mieszkających w górach, a także tamtejszych mieszkańców.

Karob jest dziś uważany za odżywcze pożywienie; to także zdrowy substytut czekolady. Niektóre z jego produktów pochodnych obejmują makaron, kawę, herbatę i herbatniki.

7. Noże kreteńskie

Noże kreteńskie zawsze były kluczem do lokalnej kultury; mężczyźni nosili dwa z nich przez cały czas. Jeden z noży był przeznaczony do jedzenia – do łuskania ryb, krojenia mięsa czy krojenia chleba. Drugi służył do zabicia wroga.

Różnica między tymi dwoma rodzajami noży tkwi w kształcie rękojeści. Noże do żywności mają specjalne obszary na rękojeści, aby pomieścić palce. Zamiast tego noże używane do dźgania wroga mają prostą rękojeść.

8. Kreteńskie buty


Nazywane „stivania”, są to tradycyjne buty, które wciąż można znaleźć na Krecie, zwłaszcza w górach i w odległych wioskach. Pasterze nadal uważają stivanię za część swoich codziennych strojów. W miastach stivanię można zobaczyć podczas specjalnych świąt i uroczystości, ponieważ są one częścią kreteńskiego stroju, który nosi wielu tradycyjnych tancerzy.

W Chanii, wciąż można kupić parę tych butów zrobionych dla siebie. Ludzie z całego świata przyjeżdżają na wyspę, aby zmierzyć stopy; zaledwie kilka tygodni później, po powrocie do domu, otrzymują parę butów, które są idealnie dopasowane. Żadne masowo produkowane buty nie mogą się im równać.

9. Komboloi

Te sznurki koralików, znane w Grecji jako koraliki zmartwień, są częścią tradycji, którą można znaleźć również w innych częściach kraju. Na Krecie House of Amber posiada jednak jedną z największych kolekcji Komboloi.

Komboloi zwykle mają nieparzystą liczbę koralików i istnieją wersje zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Koraliki mogą być wykonane z aromatycznego drewna, takiego jak drzewo sandałowe, ale także z kamienia naturalnego, szkła, bursztynu czy plastiku.

10. Ceramika i wyroby gliniane

Ceramika jest jednym z najbardziej charakterystycznych greckich przedmiotów, a obdarowani z pewnością docenią każdy piękny wazon lub garnek wykonany na Krecie. Margarites, wioska w pobliżu miasta Rethymno, jest prawdopodobnie jednym z najlepszych miejsc do sprawdzenia własnych umiejętności z twórczości z gliną.

Produkcja garnków to tradycja sięgająca odległych czasów na Krecie. Można je zobaczyć na wyspie w postaci pitharia, ogromnych waz, których Minojczycy używaliby do przechowywania oleju, wina lub żywności. Wiele z nich znaleziono w różnych miastach na całym Morzu Śródziemnym, co dowodzi handlowych powiązań Krety z pobliskimi cywilizacjami.