Film animowany „Jeszcze dzień życia”, oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, zdobył nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animasyros, odbywającym się w dniach 18-22 września na wyspie Syros. Reżyserami filmu jest znany polski animator Damian Nenow i jego hiszpański kolega Raúl de la Fuente. W 2018 r. film zdobył także Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany.

Film przedstawia historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli w 1975 r., gdzie linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

Udział filmu w Festiwalu Aminasyros został zrealizowany przy wsparciu Ambasady RP w Atenach w ramach obchodów 100lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją.

W ramach Festiwalu prezentowana była także wystawa polskich plakatów pt. „Polskie plakaty inspirowane Grecją”, przygotowana przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie.