fot. wikipedia.org

Władze nałożyły zakaz na niemal wszystkie rekreacyjne aktywności wodne poza pływaniem. Co spowodowało taką decyzję? Bezpieczeństwo publiczne oraz ochrona dwóch cykladzkich wysepek.

Zakaz ogłoszony przez kontradmirała Alexiosa Apostolopoulosa, kapitana portu na Naksos, dotyczy zarówno aktywności zmotoryzowanych, jak i niezmotoryzowanych w okolicach Ano i Kato Koufonisi.

Krok ten został podjęty ze względu na wyjątkowe cechy obu wysp, a także ich ograniczoną linię brzegową, która doświadcza wzrostu ruchu ze strony statków pasażerskich i łodzi rekreacyjnych działających w regionie.

Decyzja była podyktowana też tym, że użycie rekreacyjnych pojazdów wodnych stwarza zwiększone ryzyko wypadków, zwłaszcza biorąc pod uwagę że te pojazdy działają na sporej odległości od brzegu. Co więcej, stoi to w sprzeczności z przepisami ustanowionymi w celu ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. W szczególności Kato Koufonisi zostało wyznaczone jako „strefa A”, co zapewnia mu absolutną ochronę na całym jego obszarze.

opr. Magdalena Bonawenturska