
W Bazie 114 Skrzydła Taktycznego w Tanagrze koło Simatari po raz szósty z rzędu odbywały się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Athens Flying Week 2017”. Przez dwa dni najlepsi piloci akrobacyjni prezentowali swój kunszt na niebie i nad płytą lotniska. Na pokazach nie zabrakło także zespołów akrobatycznych polskich sił powietrznych.
Po raz drugi w pokazie dynamicznym na greckim niebie zaprezentowały się „Biało-Czerwone Iskry” zespół akrobacyjny z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pod dowódca kpt. pil. Macieja Kopieli. Piloci „Iskier” znani są nie tylko ze świetnego przygotowania ale i z podniebnej elegancji. W śród wielu figur, które kreślą na niebie są m.in. serce i róża. W efekcie ich występ odznacza się taką lekkością, która z trudem łączy się z wysiłkiem. (A efekt jest taki, jakby nie wkładali w swoje wyczyny żadnego wysiłku).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pokaz Biało-Czerwonych „Iskier” był podzielony na dwie części. Pierwsza wykonana była w grupie w składzie sześciu samolotów. Zespół swój występ rozpoczął zostawiając na błękitnym greckim niebie smugę w polskich barwach narodowych. Później pojawiły się „pętle”, „beczki”, „imelmany”. Natomiast druga część była bardziej dynamiczna, rozdzielona na grupy samolotów i na pojedyncze samoloty. Tam pojawiły się mijanki, wiraż odwrócony, różnego rodzaju rozpuszczenia. Jego występ został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Atrakcyjność pokazów podniosło biało – czerwone malowanie samolotów, wykonane według projektu ppłk pil. Ireneusza Fibingera.
W ciągu kilkuminutowego pokazu zaprezentował pełen zakres możliwości MiG-29 pilotowany przez por. pil. Jacka Stolarka. Samolot ten nie jest tak popularny jak zachodnie maszyny, dlatego publiczność przywiązała do niego szczególną uwagę. Jego przelot przepełniony był agresywnymi figurami oraz bardzo ciasnymi nawrotami, a prędkość na pokazach dochodziła do bariery dźwięku. Zdarzało się, że odrzutowiec znajdował się nie więcej niż dwieście metrów nad publicznością.
![]() |
![]() |
![]() |
Wisienką na torcie wśród akrobacji odrzutowców prezentowanych przez pilotów solistów był show mjr. Dominika Dudy z F-16 Tiger Demo Team. Zespół powołany w 2015 roku wchodzi w struktury 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego i ma na celu ukazywać pełne spektrum możliwości polskich „Jastrzębi”. Pełny wachlarz możliwości samolotu odbył się przy pięknej pogodzie i bezchmurnym niebie. Podczas wykonywania figur pionowych osiągał pułap nawet pięciu tysięcy metrów.
Natomiast w pokazie statycznym zaprezentował się najnowocześniejszy polski samolot transportowy CASA C-295M. Przeznaczeniem samolotu jest transport żołnierzy, sprzętu bojowego, ładunków, i ewakuacja rannych. Ładownia jest w pełni hermetyzowana. Do samolotu można załadować 9250 kg ładunku lub 49 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Dzięki nowoczesnym systemom nawigacyjno-pilotażowym maszyny są w stanie latać niemal w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, praktycznie w dowolnym rejonie świata.
![]() |
![]() |
![]() |
Dzień przed pokazami w sesji treningowej zespołów akrobacyjnych miała okazje uczestniczyć młodzież z Zespołu Szkół im. Zenona Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach. Uczniowie spotkali się z polskimi pilotami oraz obsługą techniczną samolotu F-16. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziła także wystawa statyczna, w skład której wchodziło kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, a także sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Każdy z uczniów mógł nie tylko zobaczyć ale także dotknąć uzbrojenia lub wsiąść do prezentowanych maszyn.
Na koniec młodzież spotkała się z organizatorami pokazów lotniczych, od których otrzymali okolicznościowe koszulki i czapki.
tekst, zdjęcia Marzena Mavridis