Muzeum jest instytucją badawczą greckiej sztuki, zajmuje się jej promocją i rozpowszechnianiem.

Muzeum Sztuki Cykladzkiej ( Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης) powstało w 1986 r. i zamieszkało w specjalnie na ten cel wybudowanym rok wcześniej budynku przy Neophytou Douka 4 (boczna od Vasilissis Sofias Avenue). Fundacja NP Goulandrisa zadbała o to, aby muzealny budynek spełniał nie tylko współczesne wymagania wystawiennicze, ale by był związany niewidzialną nicią z przeszłością – do jego budowy zastosowano materiały typowe dla Cyklad – biały marmur i granit.

Podstawę zbiorów stanowi licząca ponad 1100 artefaktów kolekcja Nicholasa i Dolly Goulanrisów, którzy zaczęli ją tworzyć od 1960 r. Znalazły się w niej przedmioty przynależne sztuce cykladzkiej – ponad 300 obiektów oraz dzieła sztuki starożytnej Grecji (okres od 2000 r. p.n.e. do 395 r. n.e.), jak wazy i biżuteria z okresu geometrycznego i archaicznego.

Założycielska kolekcja Goulandrisa powiększona została nowymi nabytkami, z których wiele stanowi darowizny od prywatnych kolekcjonerów oraz instytucji. Niektóre zostały wypożyczone Muzeum na czas nieokreślony. Wszystkie zintegrowane zostały w grupach czasowych i tematycznych w czytelną całość chronologiczną i tematyczną wystawy, a o ich pochodzeniu i statusie informują załączone do nich etykiety. Szczególnym darem – na czas nieokreślony – jest jedna z największych kolekcji antyków sztuki Cypru Thanosa N. Zintilisa, złożona z ponad 800. obiektów cypryjskich, wśród których zobaczyć można broń i narzędzia z brązu, figurki z terakoty i kamienia, rzeźby, szklane wazony, biżuterię i ceramikę.

W 1991 r. Muzeum Sztuki Cykladzkiej zakupiło sąsiadującą Rezydencję Stathatosa, neoklasycystyczne dzieło Ernsta Zillera (róg Vasilissis Sophias Avenue i Herodotou), w której eksponowane są wystawy czasowe.

Nowy budynek ma wiele zastosowań. Od października do maja w każdą sobotę i niedziele prowadzone są programy MCA edukacyjno – rozrywkowe dla dzieci w wieku 5 – 12 lat. Program obejmuje wprowadzenie do wystaw, warsztaty, gry, teatr i inne działania edukacyjne, które oferują zbliżenie się do kultury antycznej, umożliwiając im aktywny udział podczas wizyty.

Adres:
Budynek główny: ul. Neofytou Duke 4,106 74 Ateny / Νεοφύτου Δούκα 4, Αθήνα

Nowe Skrzydło: Megaro Stathatos: ul. Vasilissis Sofias i Herodou 1/ Βασιλίσσης Σοφίας και Ηροδότου 1

tel-: +30- 210 7228321-3
fax: +30 210 7239382
e-mail: museum@cycladic.gr
strona internetowa: http://www.cycladic.gr/

Godziny otwarcia:
◦ poniedziałek – środa – piątek – sobota: od 10:00 do 17:00
◦ czwartek: 10:00 do 20:00
◦ niedziela: 11:00 do 17:00
◦ wtorek: nieczynne