Bezcenny skarb w sercu Aten, Muzeum Numizmatyczne, oddaje hołd integralnej roli Grecji w skomplikowanej historii monetarnej, będąc kluczowym źródłem informacji na temat ekonomii od starożytności.

Zbiór zawiera kolekcję ponad 600 000 obiektów, głównie monet, ale także medali, mszy, stempli, klejnotów,  znaczków i powiązanych artefaktów od XIV wieku pne do czasów współczesnych. Kolekcja ta jest jedną z najbogatszych na świecie, podobnie jak zbiory British Museum w Londynie, Bibliothèque Nationale w Paryżu, Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu, Muzeum Bodego w Berlinie i Amerykańskie Towarzystwo Numizmatyczne w Nowym Jorku.

Niewątpliwie najpiękniejsze kolekcje muzeum to kolekcja monet od VI wieku pne do V wieku n.e., jak te z greckiego Polis oraz z okresu hellenistycznego i rzymskiego, datowane na okres od VI wieku pne do V wieku naszej ery.

Równie ważna i imponująca jest kolekcja monet bizantyjskich i średniowiecznych z Europy Zachodniej, Wschodu i Imperium Osmańskiego, datowana na okres od VI do XV wieku.

Greckie zbiory numizmatyczne mają swoje korzenie w 1829 r. na wyspie Egina argo-sarońskiej, kiedy to nowo powstałe państwo greckie stworzyło warunki sprzyjające ochronie narodowego dziedzictwa kulturowego. Tak rozpoczęła się pierwsza zorganizowana akcja zbierania monet w Grecji.

Składająca się w sumie z 329 monet pierwsza narodowa kolekcja numizmatów w Grecji została założona w 1834 roku wraz z inauguracyjnym Narodowym Muzeum Archeologicznym. W latach 70. kolekcja muzeum była stopniowo powiększana o darowizny, konfiskaty, zakupy i wykopaliska w Olimpii, Delfach, Koryncie i innych głównych stanowiskach archeologicznych.

Dziś w Muzeum Numizmatycznym znajduje się ponad 190 000 monet pochodzących z około 670 starożytnych skarbów greckich, rzymskich, bizantyjskich, średniowiecznych i współczesnych odkrytych w Grecji. Muzeum Numizmatyczne mieści się we wspaniałym neoklasycystycznym Iliou Melathron, trzypiętrowym budynku przy ulicy Panepistimiou. Został zbudowany w latach 1878 -1880 jako prywatna rezydencja wybitnego biznesmena i archeologa Heinricha Schliemanna, w którym mieści się laboratorium konserwatorskie, a także biblioteka oraz około 12500 publikacji poświęconych badaniu monet.