Jednym z ciekawszych muzeów w metropolii ateńskiej jest The Ilias Lalaounis Jewelry Muzeum (ILJM), czyli po prostu Muzeum Biżuterii. Mieści się ono u stóp południowego zbocza Akropolu i jest jednym z trzech muzeów na świecie poświęconych sztuce biżuterii.

Odnowiony budynek został otwarty w grudniu 1994 roku. Dawniej był on warsztatem i domem samego wybitnego twórcy, Iliasa Lalaounisa – reprezentant czwartego pokolenia rodziny złotników pochodzącej z Delf. Jego prace znane są na całym świecie – tworzył projekty na potrzeby produkcji filmowych, a także dla amerykańskiej i europejskiej śmietanki towarzyskiej (chociażby dla Jackie Kennedy Onassis).

Dowiemy się tutaj o historii tworzenia arcydzieł, sztuce dekoracyjnej oraz jej wykorzystania przez znamienite kobiece osobistości, które miały przyjemność ją nosić.

Odwiedzający mogą poznać także starożytne i współczesne technologie, które wykorzystuje się do dnia dzisiejszego do tworzenia tych unikatowych przedmiotów. Ponadto ILJM ma za zadanie inspirować do tworzenia nowych kolekcji.

Muzeum z główną jej ekspozycją mieści się w jednym, średniej wielkości pomieszczeniu. Wystawa składa się z 50 kolekcji, która została zaprojektowana w latach 1957 – 2002. Podczas wykonywania prac nad nimi czerpano inspiracje z historii i sztuki starożytnej Grecji, różnych kultur, przyrody, tańca, współczesnej technologii, astronomii a nawet medycyny.

Przykładowo możemy tu zobaczyć broszkę zainspirowaną zapłodnieniem komórki jajowej przez męskie plemniki czy mikro rzeźbę w postaci węchowej komórki nerwowej psa. Prawda, że ciekawe ?

Robiono także specjalne zamówienia takie jak olimpijską pochodnię czy specjalny miecz dla członków Stowarzyszenia Akademii Sztuk Pięknych des Beaux w Paryżu.

Sądzę, że nie tylko miłośniczk złotej biżuterii będą usatysfakcjonowane tą wystawą.

Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę Muzeum. Tam dowiecie się między innymi jakie usługi jeszcze na Was czekają w tym niezwykłym miejscu.

Adres: Ilias Lalaounis Jewelry Museum (ILJM), Kallisperi 12, Athina 117 42, Grecja
www.lalaounis-jewelrymuseum.gr.

Agnieszka Płotkowska