Muzeum Archeologiczne w Pelli otrzymało nagrodę Traveller’s Choice Award 2020 przyznaną przez międzynarodowy portal turystyczny Tripadvisor. Jest to nagroda przyznawana firmom, miejscom do odwiedzenia, atrakcjom turystycznym, zabytkom itp., Które stale otrzymują doskonałe recenzje od podróżnych i znajdują się w 10% najlepszych propozycji ze strony Tripadvisor.

Muzeum Archeologiczne, położone w pobliżu stanowiska archeologicznego starożytnego pałacu macedońskiego w regionalnej jednostce Pella w Macedonii Środkowej, prezentuje znaleziska z epoki brązu i żelaza, okresów geometrycznych i archaicznych (IX-VI wiek pne), epoki klasycznej ( V-IV wiek pne) i okres hellenistyczny (III, II wiek pne).

Wśród eksponatów znajdują się słynne posadzki mozaikowe z sanktuariów Pelli, marmurowa głowa uważana za portret Aleksandra Wielkiego i posąg bogini Afrodyty zdejmującej sandał.

Najpiękniejsze mozaiki, zapewne inspirowane malarstwem sztalugowym, ułożone (ok. 300–275 p.n.e.) z kolorowych otoczaków wyobrażają: Polowanie na lwa (1,63 × 3,36 m), Dionizosa na panterze, Polowanie na jelenia, Uprowadzenie Heleny i Amazonomachię. Cechują się pastelową kolorystyką, subtelnym cieniowaniem, zastosowaniem zasad perspektywy i lekkością rysunku. Nowatorską cechą tych dzieł jest zastosowanie wstawek z gliny lub ołowiu dla podkreślenia detali obrazu. Oczy niektórych postaci ludzkich i zwierzęcych były wykonane prawdopodobnie z kamieni półszlachetnych.

Kamienna mozaika przedstawiająca dwóch mężczyzn zabijających lwa

„Szczególnie w tym roku, z powodu pandemii, wyróżnienie ze strony Tripadvisor jest dla nas wszystkich wspaniałe i jest nagrodą za ogromny wysiłek wszystkich pracowników. Gratulacje dla wszystkich pracowników, a zwłaszcza dla ochroniarzy i obsługi sprzątającej”– powiedział państwowej agencji informacyjnej Amna szef Eforatu Starożytności w Pelli Elisavet Tsigarida.

„Chcieliśmy, aby ludzie czuli się bezpiecznie. To bardzo trudny rok”- zauważył szef Eforatu Starożytności w Pelli.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ