fot. thisisathens.org

Muzeum Alex Mylona, założone w 2004 roku, znajduje się na skraju ateńskiego Parku Archeologicznego w historycznej dzielnicy Thission. Zapewnia odwiedzającym rzadką podróż po sztuce współczesnej poprzez prace ateńskiej rzeźbiarki, Alex Mylona. Kolekcja dzieł artystki to przede wszystkim piękne prace w marmurze, miedzi, żelazie i brązie. Muzeum wystawia również rysunki i obrazy na dwóch z trzech poziomów – na pierwszym piętrze, we współpracy z Macedońskim Muzeum Sztuki Współczesnej, cyklicznie prezentowane są natomiast wystawy współczesnych artystów greckich i zagranicznych.
Budynek muzeum to imponująca neoklasyczna konstrukcja zbudowana w 1920 roku przez architekta, Vasilisa Tsagrisa i odpowiednio odnowiona, aby umożliwić dostęp osobom niepełnosprawnym. Ze wspaniałego tarasu goście mogą podziwiać doskonały widok na Ateny od Lykabettus i Akropolu po Keramikos.

W muzeum regularnie odbywają się wystawy sztuki współczesnej, spektakle muzyczne, programy edukacyjne i warsztaty. W sklepie muzealnym można kupić dzieła sztuki Alex Mylona, w tym biżuterię, rzeźby, obrazy, ryciny i książki artystyczne. Muzeum promuje ekspresję rzeźbiarską, wspiera syntezę sztuk rzeźbiarskich i projekty interdyscyplinarno-hybrydowe, a także inspiruje młodych rzeźbiarzy poprzez organizowanie wykładów i dyskusji na tematy związane z estetyką i historią sztuki. Niekiedy odbywają się tutaj również prezentacje książek, projekty artystyczne, spotkania z artystami i targi poświęcone sztuce. Muzeum jest jednym z pięciu instytucji, które tworzą Metropolitalną Organizację Muzeów Sztuk Wizualnych w Salonikach (MOMus), największą organizację muzealną w kraju od 2018 roku.

fot. iventurecard.com

Alex Mylona (1920-2016) studiowała w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1986 roku Galeria Narodowa-Alexandros Soutsos Museum w Atenach zorganizowała dużą retrospektywę jej prac. Prawda, siła, wrażliwość i poetyka sztuki Alex Mylony to tylko niektóre z elementów podkreślonych na wystawie „Alex Mylona. Retrospective” w MOMus-Museum Alex Mylona w Atenach. Ponad 120 prac na dwóch piętrach muzeum – rzeźby, akwarele, rysunki – odzwierciedlają, jak wspomina kurator wystawy i historyk sztuki Yannis Bolis, „wspólny wątek, który przewija się przez całą twórczość Alex Mylony: od antropocentrycznych kompozycji, które tworzyła w latach pięćdziesiątych, po formalność, surową ciszę, szorstkość i ostre końce, grę linii, pustych form i wertykalnych płaszczyzn charakteryzujących jej abstrakcyjne rzeźby z kutego żelaza prezentowane na Biennale w Wenecji w 1960 roku.”

Dwie emblematyczne prace w marmurze Kouros i Kore podsumowują jej różnorodne i wielowymiarowe życie zarówno jako osoby, jak i jako artystki. Sztuka Alex Mylony ukazuje złożone emocje i kształtuje jej relację ze światem. Rzeźby artystki łączą w sobie elementy greckich mitów, w tym narodzin Afrodyty, Minotaura i Medei, duchowość Bizancjum i refleksję nad naturą. Rzeźbiarka w zupełności poświęciła się sztuce, uczestnicząc w wielu wystawach zbiorowych, a jej rzeźby cieszyły się entuzjastycznym poparciem krytyka sztuki, Herberta Reada. Wystawy indywidualne wyznaczają i odzwierciedlają różne etapy jej rozwoju artystycznego i osobistego.

fot. meer.com

Oprócz rzeźby Alex Mylona tworzyła także prace na papierze, zajmowała się malarstwem oraz projektowała scenografię i kostiumy do spektakli greckiej grupy Horeodrama Rallou Manou. Twórczość Mylony była zgodna ze współczesnymi nurtami sztuki nowoczesnej i progresywnej, podkreślając jednocześnie jej greckie pochodzenie i międzynarodowy wymiar kompozycji. W późniejszych latach założyła Muzeum Alexa Mylona, szukając stałego, publicznego domu dla swoich prac i miejsca, które zawsze będzie gościło twórczość młodych, aspirujących artystów.

Godziny otwarcia
Od wtorku do niedzieli: 11:00 – 19:00
Czwartek: 11:00 – 22:00
W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
Ostatnie wejście jest możliwe do 30 minut przed zamknięciem.

Opłata za wstęp
Bilet normalny: 4 euro
Bilet ulgowy: 2 euro
Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13:00.