archea knossos

We wtorek 1 sierpnia, od 20:00 aż do północy dziesiątki muzeów i stanowisk archeologicznych było otwartych dla zwiedzających zupełnie za darmo a to wszystko z okazji wyjątkowego zjawiska, jakie zagościło na niebie w tym miesiącu. Chodzi oczywiście o tzw. superksiężyc. Pełnia „Księżyca Jesiotrów” pojawiła się na nieboskłonie 1 sierpnia , na koniec miesiąca, 30 sierpnia, będzie można podziwiać Niebieski Księżyc.

W wielu z tych miejsc odbyły się eventy muzyczne, np. w muzeum na Akropolu, gdzie chętni od 21.00 mogli popląsać sobie w rytm argentyńskiego tango. Nie wszyscy lubią takie rytmy, jednak na szczęście muzea archeologiczne Argos Orestiko w Kastorii i Arta w północno-zachodniej Grecji, a także na stanowisk archeologiczne Tylissos w Iraklio na Krecie zaoferowały rozrywkę na poziomie wielbicielom jazzu.

Na Morzu Egejskim String Demons zagrali eklektyczną mieszankę muzyki na rzymskim akwedukcie w Morii na Lesbos, a Pausis wykonał muzykę na lirze w Heraion na Samos.

W Casa Romana na Kos skrzypaczka Tania Sikelianou i serbska artystka wizualna Milka Stojanovic dodały ilustracje do klasycznej muzyki kameralnej, podczas gdy w Gortynie w Iraklio było można delektować się grecką poezją i muzyką.

Oryginalnością wykazało się Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa (snfcc.org) oferując między innymi pokazy filmów na Wielkim Trawniku, jogę na Południowych Ścieżkach i „cichą dyskotekę” w Ogrodzie Śródziemnomorskim.

Podobnie ciekawe wydarzenia odbędą się również pod koniec miesiąca i zapewne wielu nie może się już doczekać. Jeżeli jednak ktoś nie chce lub nie może w tym uczestniczyć, jeżeli tylko chmury nie staną na przeszkodzie, warto sobie przysiąść gdzieś i popodziwiać tak piękne i rzadkie zjawisko.

opr. Magdalena Bonawenturska