
Mozaika żwirowa z IV wieku p.n.e. została odkryta w łaźni podczas wykopalisk w Małym Teatrze Starożytnej Amvrakii w Arta w Epirze.
Okrągła mozaika składa się z małych kamyków rzecznych, przedstawiających sceny związane z wodą. Przedstawia amorki bawiące się zwierzętami, łabędziami, rybami, ptaszkiem wodnym i ośmiornicą.
Mozaika kamyczkowa datowana jest na okres wcześniejszy niż sam teatr i związana jest z podobną mozaiką odkrytą w latach siedemdziesiątych, częściowo przykrytą przez wschodnią część teatru, a później przewiezioną do Muzeum Archeologicznego Arta.
Datowanie opierało się na dowodach architektonicznych i porównaniach z mozaikami żwirowymi, znalezionymi w łaźniach starożytnego Koryntu, datowanymi na połowę IV wieku.
Nadzór nad wykopaliskami sprawuje archeolog Nektarios-Petros Gioutsos, a trzech konserwatorów podjęło już działania w celu zachowania i stabilizacji nowego znaleziska.
Arta w zachodniej Grecji była zamieszkana nieprzerwanie od starożytności do czasów współczesnych, a warstwowe pozostałości starszych osad są nadal widoczne w różnych częściach miasta.
opr. Natalia Zientek