fot. wikimapia.org

W Atenach możemy odnaleźć bardzo wiele miejsc górzystych, które pozwalają na podziwianie pięknej panoramy miasta. Kiedy otworzymy popularne przewodniki turystyczne online lub te książkowe, zakupione przed weekendem w Atenach znajdziemy długa listę polecanych wzgórz. Będą one opisywane na różnorodne sposoby i bez wątpienia kusić będą tych, którzy lubią spacery, odrobinę wysiłku fizycznego i uczucie wolności – kiedy patrzy się na białe Ateny jakby z lotu ptaka. Prawie na samym końcu tej stosunkowo obszernej listy znajduje się Wzgórze Strefi.

fot. A. Savin / wikipedia.org

Poszukując na jego temat informacji można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest to niewątpliwie mało znane przez turystów wzgórze w Atenach. Jest to akurat zadziwiające, ponieważ rozchodzi się z niego piękny widok na znaną ateńską dzielnicę – Eksarchię. Co więcej ze szczytu Wzgórza Strefi można podziwiać Likawitos w pełnej okazałości.
Mówiąc o Wzgórzu Strefi (greckie: Λόφος Στρέφη) warto zaznaczyć, że jest to wapienne wzgórze i miejski park przyrody w greckiej stolicy. Znajduje się na granicy dzielnicy Neapoli i Exarchii, na północny zachód od góry Lykavittos. Znajduje się około 150 metrów nad poziomem morza. Bez wątpienia dużą ciekawostką jest fakt, że wcześniejsza jego nazwa brzmiała Aghesios (gr. Αγχεσμός). Wzgórze pierwotnie nosiło właśnie nazwę Aghesmos, ponieważ na jego szczycie prawdopodobnie w starożytności znajdował się posąg Aghesmiosa. Natomiast, jak mówią różnorodne opowieści, obecna nazwa powstała z powodu żony oficera Strefiego, którego dom znajdował się u podnóża wzgórza. Co więcej, wzgórze zawdzięcza jej nie tylko swoją nazwę, ale także transformacje jaką przeszło stając się gajem. Jak mówi pewna opowieść: „Krajobraz był tutaj kamienisty, a z kamieniołomu często unosił się czerwony pył. Właścicielem kamieniołomu był brat oficera. Kiedy pewnego dnia pani Strefi wróciła do domu i zobaczyła swoje pranie pokolorowane na czerwono, była tak zła, że nakazała żołnierzom jak najszybciej zasadzić drzewa w okolicy, mimo sprzeciwu brata.”

Wzgórze Strefi, Exarcheia-1882 r.

Przez kilka lat w XIX i XX wieku działał tam kamieniołom, który zmienił kształt wzgórza. Kamieniołom zawiesił swoją działalność w latach dwudziestych XX wieku, kiedy rozpoczęto sadzenie drzew na wzgórzu. Po zamknięciu kamieniołomu i posadzeniu drzew w 1938 r. teren został udostępniony zwiedzającym, co czyni go popularnym, wśród miejscowych, celem wycieczek. Wzgórze przeszło w ręce państwa greckiego w 1914 r., a w 1938 r. do gminy Ateny. Mówiąc o historii tego miejsca warto także zaznaczyć, że w wieku XIX i na początku XX wieku należał do rodziny Strefis. To właśnie ta rodzina prowadziła w tym obszarze wspomniany kamieniołom.

fot. wikimapia.org

W XX wieku powstał tutaj teatr z kamienia, chodniki i plac zabaw, a także schron przeciw bombowy. Po II wojnie światowej zarząd wzgórza zdecydował o prawnym sformalizowaniu nazwy tego obszaru i od tego czasu wzgórze nosi nazwę pochodzącą od rodziny Strefi. Niektóre źródła podają, że przed siedmioma latami pojawił się pomysł, aby zmienić nazwę na „Wzgórze Demokracji”.

fot. wikimapia.org

Wzgórze Strefi oferuje bujną roślinność, kręte ścieżki i tarasy z widokiem na Akropol, miasto i pobliskie tereny. Na wzgórzu znajduje się mały teatr na wolnym powietrzu, boisko do koszykówki, plac zabaw i stołówka. Kiedy Ateny zmagają się z upałami letniki ludzie szukają miejsca do odpoczynku i wytchnienia. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia opisywane wzgórze. To właśnie tutaj możemy spotkać dzieci bawiące się na małym placu zabaw, mały teatr, turystów, którzy docenili piękno wzgórza, pary i wielu młodych ludzi wspinających się po jego skałach.

fot. wikimapia.org

W ostatnich latach mały teatr na wzgórzu był gospodarzem corocznego Festiwalu Teatru Cieni. Również w miesiącach letnich odbywają się tutaj różne koncerty na żywo. Wokół gaju znajdują się klimatyczne tawerny i kawiarnie, które hojnie oferują swoją gościnność gościom wzgórza. Nie ulega zatem wątpliwości, że wzgórze to zdecydowanie warto odwiedzić.