fot. Marzena Mavridis

Greckie Ministerstwo Kultury rozpoczęło kampanię promującą Akropol jako zabytek greckiego dziedzictwa, przed wprowadzeniem 4 września specjalnych stref dla zwiedzających w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ubiegłym miesiącu minister kultury Lina Mendoni ogłosiła wdrożenie systemu stref dla zwiedzających Akropol, co było decyzją podjętą po przeprowadzeniu badania przez Organizację Zarządzania Zasobami Kulturowymi i Rozwoju (ODAP), zgodnie z którym maksymalna dzienna liczba odwiedzających to miejsce nie może przekroczyć 20 000 osób.

Kampania wideo, stworzona przy wsparciu firmy tytoniowej Papastratos, koncentruje się na informowaniu opinii publicznej o nowym systemie zwiedzania i jest prowadzona zarówno w języku greckim, jak i angielskim.

Zgodnie z filmem, zainteresowani mogą odwiedzić internetową platformę cyfrową hhticket.gr, lub pobrać nową aplikację, aby wybrać czas, w którym chcą odwiedzić zabytek i zarezerwować bilet. Czas zwiedzania wynosi obecnie od 60 do 90 minut i trwa od 8:00 do 20:00.

Jak wynika z niedawno opublikowanych danych Greckiego Urzędu Statystycznego (ELSTAT), w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. Akropol odwiedziło rekordowe 800 000 osób.

W tym samym okresie prawie 500 000 osób odwiedziło pobliskie Muzeum Akropolu, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2022 r., co sugeruje, że muzeum będzie musiało wdrożyć system stref dla odwiedzających.

opr. Krzysztof Drobiński