muzea2012

W dniach 18 i 19 maja 2012 r., razem z innymi narodami Europy, będziemy mogli zwiedzać muzea – bezpłatnie, zajrzeć w zakamarki zazwyczaj niedostępne przez cały rok. Muzea, galerie i instytucje kultury sprawią, że historia na nowo się narodzi – otwierają drzwi dla wszystkich zainteresowanych.

 

Przez dwa dni w całej Grecji odbędzie się kulturalny maraton. 

Międzynarodowy Dzień Muzeum
18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, obchodzony od 1978 roku na mocy rezolucji Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, podpisanej w Moskwie 28 maja 1977 roku.

18 maja w Muzeum Akropolu na balkonie pierwszego piętra z widokiem na salę Starożytnych Rzeźb o godz. 11:00 Marios Strofalis wykona recital fortepianowy poświęcony Manos Hadjidakis i Mikis Theodoraki, o godz.19:00 kwartet Mario Strofali przedstawi muzykę – Śródziemnomorska Europa (Europejski Taxim) – wstęp wolny dla wszystkich od 8: 00 do 22: 00 (restauracja otwarta do północy).

W tym samym dniu, Muzeum Akropolu zaprezentuje swoje pierwsze reprodukcje i okolicznościowe monety na sprzedaż.
 
Europejska Noc Muzeów 2012
W tym roku, VII Europejska Noc Muzeów, odbędzie się w sobotę, 19 maja. Pierwsza edycja Europejskiej Nocy Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, frekwencja tej nocy przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. Już następnego roku w ślad za Berlinem poszły inne europejskie stolice – Paryż, Amsterdam. I tak w ubiegłym roku w Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 2300 placówek z 120 miast, około 30 europejskich krajów. To jedna z największych imprez kulturalnych na świecie.
 
19 maja Muzeum Akropolu pozostanie otwarte od 8:00 rano do północy (bezpłatny wstęp od 8:00 wieczorem do 24:00). O godzinie 21:30 na dziedzińcu Muzeum, Orkiestra Symfoniczna Miasta Aten zinterpretuje najnowsze symfonie W. A. Mozarta i F. J. Haydna, dwóch z najważniejszych przedstawicieli muzyki klasycznej.

Więcej informacji: www.theacropolismuseum.gr