fot. ΑΠΕ-ΜΠΕ

W ostatnim czasie ogłoszono, że w tegorocznej edycji konkursu Europejskiej Stolicy Innowacji, Ateny, wśród 12 miast, zostały wybrane na finalistę. Nagroda ta jest corocznym wyróżnieniem jednego z europejskich miast, które jest w stanie zapewnić mieszkańcom innowację poprawiającą ich życie.

Miasta, które są w stanie wnieść wkład do otwartych dynamicznych ekosystemów innowacji, angażować obywateli w zarządzanie i podejmowanie decyzji oraz wykorzystywać innowacje w celu poprawy zrównoważonego rozwoju, są brane w tym konkursie pod uwagę. Miasto, które zostanie nazwane Europejską Stolicą Innowacji roku otrzyma milion euro, podczas gdy pozostałe pięć miast, będących w rankingu zaraz za wygranym otrzyma sto tysięcy euro.

Burmistrz Aten, Giorgos Kaminis, wyjaśnił, że nominacja Aten do konkursu poskutkowała stworzeniem różnorodnych programów innowacyjnych w mieście, takich jak renowacja starych opuszczonych budynków i możliwość ponownego otwarcia ich dla lokalnej społeczności.

Innymi miastami startującymi w konkursie razem z Atenami są: Aarhus, Antwerpia, Bristol, Goteborg, Hamburg, Leuven, Lizbona, Madryt, Tuluza, Umea i Wiedeń.

Opr. Paulina Hędrzak