Kilka miast na Krecie wyraziło zainteresowanie stworzeniem infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania hydroplanów w nadchodzącej przyszłości, ogłosiło w tym tygodniu Hellenic Seaplanes.

Dokładniej mówiąc, Nikolas Charalambous, prezes i dyrektor generalny Hellenic Seaplanes, firmy, która chce jako pierwsza zaoferować w Grecji połączenia z wykorzystaniem hydroplanów na Cyklady, wyspy Dodekanez, a teraz także na Kretę, spotkał się z urzędnikami rządowymi i portowymi, aby omówić plany uruchomiona sieci hydroplanów.

Zgłoszono między innymi pomysły dla miast Hersonissos, Heraklio, Gazi, Chania i Platanias, które według Hellenic Seaplanes podjęły już działania w celu uzyskania odpowiednich zezwoleń, które utorują drogę do dalszych obszarów na Krecie.

Tymczasem rejony Rethymno, Kissamos, Ierapetra i Sitia już podjęły kroki w tym kierunku.
Charalambous powiedział, że istnieje duże zainteresowanie rozwojem sieci hydroplanów na wyspie, która łączyłaby Kretę z miejscami docelowymi na Południowym Peloponezie, Południowym Morzu Egejskim, Cykladach i Południowym Dodekanezie.

Do tej pory Zarząd Portu Rethymno otrzymał licencję na budowę drogi wodnej Rethymno, Sitia rozwija się z prywatną inicjatywą, a gminy Chania i Ierapetra uruchomiły procedury licencyjne na budowę dróg wodnych w Kissamos i Ierapetra, podała firma.

„Oczekuje się, że inicjatywa wzmocni strategiczny plan Krety, dotyczący wspierania i dalszego rozwoju turystyki na wyspie. Utworzenie drogi wodnej w porcie Hersonissos, który jest już rozbudowywany, stanowi ważną perspektywę rozwoju, stymulującą turystykę, która jest dla naszej gminy kluczowym filarem dalszego postępu” – powiedział burmistrz Hersonissos, Ioannis Segos po spotkaniu z Charalambousem.

„Rozpoczęło się odliczanie do powstania dróg wodnych na Krecie. Spotkania, które odbyły się zarówno z władzami miejskimi, jak i portowymi, wskazują na wolę i entuzjazm, abyśmy wszyscy poruszali się razem w skoordynowany i zdecydowany sposób, aby ukończyć kroki wymagane do budowy dróg wodnych” – powiedział Charalambous, dodając, że infrastruktura hydroplanów znacząco przyczyni się do rozwoju turystyki oraz gospodarki lokalnej i krajowej. Podkreślił także znaczenie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.

Na początku tego roku greckie Ministerstwo Transportu dokonało przeglądu odpowiednich ram prawnych, które uprościłyby i przyspieszyły procedury licencyjne, wymagane do uruchomienia działalności na drogach wodnych. Prawo reguluje szereg kwestii, w tym dostawy paliwa, szkolenia personelu, pozwolenia środowiskowe, tworząc przyjazne warunki dla inwestorów i usuwając przeszkody biurokratyczne, które spowodowałyby znaczne opóźnienia.

opr. Natalia Zientek