Małgorzata Kowalska (Margarita Petalidou)

margarita2

Pani M. Kowalska – Petalidou urodziła się w Polsce w 1969 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do Grecji przyjechała po raz pierwszy w 1989r. z powodów osobistych. Oczarowanie otwartością Greków, ich stylem życia, a także klimatem i kolorytem tego kraju sprawiło, że zaczęła zmieniać się tematyka malowanych przez nią obrazów. Wykrystalizował się też jej indywidualny styl. Po kilku latach pobytu w kolebce europejskiej cywilizacji, co było jej marzeniem od czasów szkoły średniej, poznała słynnego malarza Antonisa Andreadisa. To pod jego czujnym okiem doskonaliła swój warsztat przez kolejne cztery lata. Od tamtej pory zawodowo zajmuje się wyłącznie malarstwem.

Dziś, po ponad 20-letnim pobycie w tym kraju p. Margarita Petalidu uważa Grecję za swoją drugą ojczyznę, czując się tak samo związana z kulturą grecką, jak i z polską. Podkreśla to też w swoich pracach starając się wplątać w nie barwy narodowe obu krajów.

„ Kiedy maluje postacie umieszczone w greckim krajobrazie” – mówi Margarita Petalidou – „ubieram je w biało-czerwone kolory. Także parasolki, te w mieście czy na plaży, mają polskie barwy narodowe”.
Zawsze uważałam, że pejzaż i natura są najlepszym nauczycielem dla każdego malarza. Z kolorów występujących w przyrodzie można czerpać w nieskończoność. Dziś jednak maluję scenki rodzajowe. Kiedy przyjechałam do Aten, zastanawiałam się, co tam będę malować. Jednak, gdy wyszłam na ulicę, pomysły nasunęły się same. Ciepły klimat tego kraju sprawia, że ludzie nie zamykają się w domach, ale wychodzą na zewnątrz czerpiąc radość z życia. To właśnie ta codzienność stała sie tematem moich prac. Maluję to, co widzę dokoła siebie, bez żadnego naginania, prosto z życia. Sadzę, że tych tematów starczy mi jeszcze na wiele, wiele lat.”

Obrazy Margarity Petalidou cieszą się uznaniem nie tylko w polskim oraz w greckim środowisku. Jej prace znajdują się w porywanych zbiorach także na terenie Anglii, Irlandii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.