We wtorek, 16 kwietnia 2019 w siedzibie Ambasady RP w Atenach odbyła się uroczystość wręczenia Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczona została Helena Zadrejko, malarka, rysownik, ilustrator ponad 20 książek wydawnictwa Smyrniotakis. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dekoracji dokonała Ambasador RP w Atenach, Anna Barbarzak.

Artystka od 33 lat mieszka w Atenach, aktywnie uczestnicząc w życiu artystycznym Grecji i Polski. Należy do Związku Artystów Plastyków w Grecji i w Polsce. Ma niezwykle bogaty i urozmaicony dorobek twórczy. Do tej pory zrealizowała 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Bułgarii i Grecji oraz wzięła udział w około 250 wystawach zbiorowych w większości krajów Europy. Uczestniczyła w ponad 100 plenerach, z których 33 edycje pt. „Impresje Greckie” zorganizowała osobiście przy pomocy sponsorów. W latach 2005-2011 była animatorką twórczej grupy ARTHOME w Parikii na Paros. Wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana za pracę twórczą i działalność kulturalną. Odznaczona w Srebrnym Krzyżem Zasługi 1977 roku i Złotym Krzyżem Zasługi w 2002.

Jej prace znajdują się w zbiorach w 9 polskich muzeów, a także w wielu instytucjach państwowych i społecznych oraz w kolekcjach prywatnych w większości krajów Europy, Brazylii, Kanadzie, Turcji i USA.

Przyznanie kolejnego odznaczenia Pani Helenie Zadrejko jest uhonorowaniem jej wieloletniej działalności na rzecz Polonii i Polaków mieszkających w Grecji oaz uznaniem zasług dla promocji polskiej kultury sztuki wśród opiniotwórczych kręgów greckiego społeczeństwa – podkreśliła pani Ambasador RP.

Warto przypomnieć, że organizowane przez panią Helenę Zadrejko wystawy w Atenach to były przez szereg lat trwałe punkty, w których spotykała się cała Polonia.

„To były bardzo ważne wydarzenia. Myślę, że o tym trochę zapominamy. Przez szereg lat było wiadomo, że jak będzie wernisaż „Impresje Greckie”, to wreszcie spotkamy się znowu i nie tylko obejrzymy efekt pracy artystów, ale będziemy razem” – stwierdziła jedna z uczestniczek uroczystości. Mimo tego, że przyjeżdżali ludzie z różnych krajów spotykała się głownie Polonia – dodała.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis