Zdjęci: wikipedia.org

Jezioro Melissani na greckiej wyspie Kefalonia, znane również jako Jaskinia Melissani, jest jednym z najbardziej zadziwiających jezior na świecie.

Leży pod jaskinią o wyjątkowym pięknie, która ma niesamowitą długość 3,5 km (2,17 mil), 40 metrów (131 stóp) szerokości i 36 metrów (118 stóp) wysokości. Jego krystalicznie czyste wody mają głębokość do 39 metrów (127 stóp). Stalaktyty w jaskini mają od 16 000 do 20 000 lat.

Położone jest w łatwym do znalezienia miejscu, zaledwie dwa kilometry od plaży Sami i dziesięć kilometrów od miasta Argostoli. Melissani to pozycja obowiązkowa dla każdego odwiedzającego wyspę.

Zdjęci: wikipedia.org

Ten cud natury, odkryty w czasach nowożytnych w 1951 roku, zawiera zarówno wodę słodką, jak i morską. Słona woda pochodzi z pobliskiego morza, a świeża woda z naturalnego źródła znajdującego się około 20 metrów pod ziemią.

Łodzie służą do przewożenia turystów podczas eksploracji jaskiń. Podróż rozpoczyna się w bardziej otwartej części jaskini, którą oświetlają promienie słońca, tworząc z wody niemal neonową turkusową poświatę.

Wykopaliska naukowe przeprowadzone w 1951 i 1962 roku ujawniły artefakty (w tym starożytną lampę, talerze i figury nimf oraz boga Pana) z III i IV wieku pne, które były używane w okresie poklasycznym .