fot. Lotnisko Schiphol w Amsterdamie

Grecja znalazła się w pierwszej trójce krajów, które podróżni odlatujący z lotniska Schiphol w Amsterdamie najczęściej wybierali na swoje wakacje tego lata.

Zgodnie z oświadczeniem zarządu lotniska, Hiszpania, Wielka Brytania i Grecja znalazły się w pierwszej trójce.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki wycieczek miejskich tego lata, dane pokazały, że podróżni wybierali Londyn, Barcelonę i Stambuł.

„Schiphol może spojrzeć wstecz na letnie wakacje z zadowolonymi podróżnymi i krótkim czasem oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie.

W okresie od 7 lipca do 3 września lotnisko przyjęło 3,7 miliona odlatujących pasażerów. Ze średnią liczbą 1 339 operacji lotniczych dziennie i łączną liczbą 79 000 lotów, kierownictwo lotniska stwierdziło, że sezon letni na Schiphol prawie powrócił do poprzednich proporcji.

Dane pokazały, że 95% pasażerów odlatujących z lotniska Schiphol przeszło przez kontrolę bezpieczeństwa w ciągu 8 minut. Średni czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa wynosił 3 minuty.

„Wynika to częściowo z faktu, że podróżujący dobrze się przygotowali, ale także dlatego, że 1050 nowych osób rozpoczęło pracę w ochronie. To znacznie powyżej planowanytch 850 osób” – przekazał zarząd, dodając, że czasami przylatujący podróżni musieli stać dłużej w kolejce do kontroli paszportowej lub czekać na bagaż dłużej niż było to pożądane.

„Pozostaje to obszarem, nad którym Schiphol nadal pracuje” – dodano.

Co więcej, do tej pory ponad 668 000 turystów skorzystało z opcji rezerwacji czasu na kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Schiphol. Spośród podróżnych, którzy skorzystali ze swojego przedziału czasowego, 98% twierdzi, że są bardzo zadowoleni z tej usługi. Schiphol obecnie bada, czy możliwość rezerwowania przedziałów czasowych może zostać rozszerzona do odprawy biletowo-bagażowej i kontroli paszportowej.

opr. Krzysztof Drobiński