lot pl

Od czwartku, 1 sierpnia br. Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadziły zmiany w swojej ofercie. Pasażerowie podróżujący klasą ekonomiczną na rejsach europejskich będą płacić za posiłek. Nowe rozwiązania mają zapewnić dodatkowe przychody spółce, która chce być rentowna.

Do tej pory posiłki i napoje na pokładach samolotów polskiego przewoźnika były wliczone w cenę biletu. Jednak sytuacja firmy jest trudna i poszukuje ona dochodów. – Jesteśmy w fazie restrukturyzacji. Chcielibyśmy być rentowną linią, nowoczesną i przyjazną pasażerowi – powiedział w środę na konferencji prasowej prezes PLL LOT Sebastian Mikosz. Dodał, że za posiłki zapłacą tylko podróżujący klasą ekonomiczną na europejskich trasach. Natomiast posiłki i napoje bezalkoholowe w klasie ekonomicznej i klasie biznes na najbardziej prestiżowych rejsach długodystansowych LOT-u – za Atlantyk i do Azji – pozostają bezpłatne.

Od 1 sierpnia na rejsach europejskich trwających do 90 minut podróżny będzie mógł kupić kanapkę z wędliną lub serem oraz przekąskę – batony i inne słodycze oraz chipsy. Na rejsach do 120 minut pasażer będzie mógł zakupić sałatkę z makaronem i kurczakiem oraz sałatkę grecką. A na trasach trwających powyżej 120 minut w ofercie będzie pizza wegetariańska i wrap z kurczakiem.

Na wszystkich rejsach LOT dostępny będzie alkohol – płatny dla podróżujących w klasie ekonomicznej na trasach po Europie – oraz szeroki wybór napojów bezalkoholowych. Bezpłatnie w klasie ekonomicznej na rejsach krajowych i europejskich LOT zapewni pasażerom wodę mineralną oraz słodką przekąskę

Jak tłumaczy przewoźnik, ceny za posiłek zostały skalkulowane tak, aby były dostępne dla każdego pasażera. Według spółki są one niższe niż na lotniskach, czy w innych liniach prowadzących sprzedaż pokładową. Cena kanapki to 10 zł, sałatek i wrapów 12 zł. Kawa kosztuje 8 zł, piwo 5 zł, a wino 10 zł.

– Zmiany, które wprowadzamy były zapisane w planie restrukturyzacyjnym spółki, który został złożony do Komisji Europejskiej. To nie są jakieś dodatkowe rzeczy, robimy to, co zaplanowaliśmy – powiedział Mikosz.
Na pytanie, czy w związku z wprowadzeniem płatnego posiłku w klasie ekonomicznej LOT nie obawia się porównań do niskokosztowych przewoźników, Mikosz odpowiedział, że polski przewoźnik oferuje pasażerom więcej, niż wspomniane linie. – Latamy na główne lotniska, bagaż nadawany jest bezpłatny, można się odprawić z nami na lotnisku również bezpłatnie – powiedział. Zaznaczył przy tym, że linie amerykańskie, które od wielu lat oferują płatny posiłek na niektórych trasach, odnotowują wręcz zwiększone zainteresowanie pasażerów.

LOT zapowiedział także wprowadzenie dodatkowych usług dla swoich pasażerów. – Słuchamy naszych pasażerów i wprowadzamy zmiany, których naprawdę oczekują – powiedział Mikosz. – Chciałbym, aby LOT był postrzegany jako linia przyjazna, nowoczesna i otwarta, dlatego zaoferujemy wiele usług dodatkowych. Dzięki nim podróż będzie jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza – dodał.

Istotną zmianą, która ma ułatwić pasażerom podróżowanie LOT-em będzie dostęp do mobilnej wersji platformy rezerwacyjnej lot.com i do aplikacji na telefony i tablety (Android i iOS). Rezerwacji biletów oraz odprawy przed odlotem będzie można dokonywać z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

Zmiany w ofercie LOT-u zostały opracowane w oparciu o specjalnie zlecone badania, przeprowadzone przez pracownię TNS Polska. Aż 78 proc. pasażerów w klasie ekonomicznej i 89 proc. w klasie biznes nie widzi potrzeby poprawy jakości obsługi pasażerów.

LOT, choć poprawia swoje wyniki, wciąż jest w trudnej sytuacji finansowej. Przewoźnik stracił w 2012 r. na swojej podstawowej działalności 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

W połowie grudnia MSP ujawniło, że LOT ma kłopoty finansowe. Zarząd przewoźnika wystąpił wówczas do ministra skarbu o przyznanie 400 mln zł pomocy, w pierwszej transzy. Środki te przeznaczono na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych. W drugiej połowie czerwca do Komisji Europejskiej został wysłany plan restrukturyzacji polskiego przewoźnika, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu państwa. PLL LOT oczekują dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł.

www.euroinfrastructure.eu