Liść laurowy lub wawrzyn jest małym, wiecznie zielonym krzakiem lub drzewem pochodzącym z rejonów Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Od czasów rzymskich i greckich ludzie zachwycali się pięknem oraz zapachem liści laurowych. Liście laurowe mają spiczasty kształt i wydzielają najwięcej aromatycznego olejku od wczesnego do połowy lata.

W starożytnej Grecji, liście laurowe były używane w wróżeniach Wyroczni Delfickiej. Liść laurowy był poświęcony bogom: Apollo i Aesculapis. Wierzono, że liście laurowe posiadają moc leczenia i obrony przed złem. Napar z liści laurowych był stosowany jako tonik na żołądek i pęcherz moczowy, a okład sporządzony z liści był używany, aby złagodzić użądlenia pszczół i os. Wielki grecki lekarz Dioscorides pisał, że kora z drzewa laurowego pomaga w „niszczeniu kamieni nerkowych i jest dobra na wątroby słabość”.

W medycynie używa się liście laurowe do sporządzania esencji i maści przy schorzeniach reumatycznych. Przyprawa posiada właściwości pobudzające apetyt i ułatwiające trawienie. Wykorzystywano ją w leczeniu reumatyzmu, wysypki, bólów uszu i głowy.

Liść laurowy ma właściwości halucynogenne. Jest doskonałym środkiem zapobiegającym szkodnikom – jeden lub dwa listki włożone do pojemnika z mąką, ryżem czy innymi produktami odstraszają wołki zbożowe. Liście laurowe w szafie, szufladach, będą skutecznie odstraszać karaluchy.

Wodne i alkoholowe wyciągi z liści laurowych pobudzają krążenie krwi, wzmagają skurcze mięśnia sercowego, usprawniają krążenie w kończynach i mózgowiu. Działają ochronnie na miąższ wątroby, żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo i stymulująco na centralny układ nerwowy. Wawrzyn wzmaga diurezę i wydzielanie potu, a wraz z nimi usuwanie szkodliwych i zbędnych metabolitów.

Wyciągi liści laurowych  hamują rozwój bakterii i grzybów. Zastosowane na skórę poprawiają jej koloryt , osuszają i odkażają. Wcierane we włosy zapobiegają ich wypadaniu i utracie połysku.

Gotowane liście laurowe znalazły zastosowanie w łagodzeniu zapalenia oskrzeli jak również suchego kaszlu. Wystarczy położyć je na piersiach i przykryć szmatką.

Olejek i wyciąg alkoholowy z liści zwiększają ukrwienie narządów płciowych. Poprawiają wrażliwość sfer erogennych na bodźce seksualne.
Liść laurowy popularnie zwany bobkowym ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jasnozielone, suche i bardzo aromatyczne listki dodajemy najczęściej do galaret mięsnych, bigosu, kapuśniaku z kwaśnej kapusty i rosołu. Nadają się także do pasztetów, zup jarzynowych i mięsnych. Dodają smaku szczególnie potrawom duszonym, sosom i pieczeniom. Są nieodzownych składnikiem marynat i zalew do warzyw. Te przyprawowe właściwości liści laurowych związane są z zawartością olejku eterycznego, garbników i goryczy, które nadają im przyjemny, korzenny zapach i gorzkawy, specyficzny smak.

https://www.storczyk.pl/

Wasza opinia