Grecja niedawno ogłosiła podniesienie limitu na złotą wizę z 250,000 euro na 500,000 euro, co ma zastosowanie do nieruchomości w niektórych regionach kraju.

Od 1 sierpnia grecki program wiz inwestorskich przyznaje prawo do pięcioletniego pobytu w Grecji ludziom przybywającym z krajów trzeciego świata którzy, osobiście lub poprzez jednostkę prawną, kupują nieruchomość której wartość wynosi minimum 500,000 euro. W wyniku zmian tylko jedna nieruchomość może zostać zakupiona w określonej ilości.

Nowy limit dotyczy zakupu nieruchomości w centralnym, północnym i południowym sektorze Attyki, na Mykonos, Santorini i w Salonikach. Orientacyjne obszary, w których limity wiz inwestorskich wzrosły, obejmują między innymi szerszy obszar Aten i przedmieścia, takie jak Melissia, Penteli, Nea Penteli, Kifissia, Nea Erythrea, Ekali, Halandri, Agia Paraskevi, Nea Ionia, Cholargos-Papagou, Filothei, Psychiko, Neo Psychiko, Alimos, Glyfada, Palaio Faliro i centrum Aten.

Wzrost limitu był początkowo planowany na 1 maja, jednak datę przesunięto na 1 sierpnia żeby zaspokoić wysoki popyt na nieruchomości w Grecji w ramach programu.

Zgodnie z danymi Ministerstwa ds. Migracji i Azylu, grecki program złotej wizy sprawił, że grecka gospodarka została pobudzona i podskoczyła o prawie 1 mld. Euro w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, korzystając na decyzji Portugalii o zaprzestaniu własnego programu rezydencji przez inwestycje oraz na decyzji władz greckich o opóźnieniu podwyższenia progu.

Całkowita liczba 3,900 wniosków o zakup nieruchomości do zamieszkania została złożona w okresie styczeń-maj. W tych samych miesiącach w zeszłym roku ta liczba wyniosła 1444. W tym roku sprzedano 170 % więcej nieruchomości wartych 975 milionów niż w roku ubiegłym, których wartość razem wynosiła 361 mil. Euro.

Tymczasem rosnące zainteresowanie greckim programem rezydencji przez inwestycje wywiera presję na władze autoryzacyjne, a ponad 5 444 wniosków o wizę inwestorską czeka na zatwierdzenie. Wskazując na popyt, w okresie od maja 2022 r. do maja 2023 r. do władz greckich złożono łącznie 8 351 wniosków o wizę inwestorską, z których 35% zostało zatwierdzonych.

opr. Magdalena Bonawenturska