Celem Programu ogłoszonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej jest nauka i promocja języka i kultury polskiej za granicą oraz zachęcenie zagranicznych studentów do podjęcia studiów w Polsce lub kontynuowania nauki języka polskiego po powrocie na swoje uczelnie.

Oprócz intensywnego kursu językowego (60 godzin w przypadku kursu trzytygodniowego i 80 godzin w przypadku czterotygodniowego) uczestnicy kursu mają zapewnione bezpłatnie wyżywienie i zakwaterowanie, bogaty program kulturowy – wraz z wycieczkami do najciekawszych miejsc w regionie, wykłady z historii i kultury oraz 500,00 zł dodatkowego stypendium (w przypadku lektorów – 700,00 zł).

W programie mogą brać udział zarówno osoby, które dobrze znają język polski, jak i takie,
które jeszcze się polskiego nie uczyły. Od roku w ramach kursów letnich organizujemy warsztaty dla lektorów-cudzoziemców, którzy uczą polskiego na zagranicznych uczelniach; wszyscy, którzy w zeszłym roku brali udział w tych warsztatach, byli zachwyceni: Bardzo podobała mi się serdeczna atmosfera, którą nas otoczono. Również to, że kurs był dostosowany do wszystkich naszych potrzeb i próśb – tak całej grupy, jak i każdej lektorki. Lekcje po prostu rewelacyjne. Myślę, że każdy lektor, który nie jest użytkownikiem języka, powinien mieć możliwość odbycia takiego kursu co roku. Bardzo to pomaga aktualizować i poszerzyć własną wiedzę. Program kulturalny bardzo bogaty i ciekawy. Czas rozplanowany był doskonale, bo zawsze działo się coś ciekawego.

Uczestnicy kursów dla studentów z lat poprzednich byli najbardziej zadowoleni z lektorów
(którzy są światowej klasy specjalistami w swojej dziedzinie), z możliwości praktycznego używania języka polskiego przez cały czas trwania kursu – także poza zajęciami kursowymi – oraz z możliwości poznawania studentów z innych krajów i wspólnej nauki i zabawy. Bardzo podobały się także wycieczki i możliwość głębszego zrozumienia Polaków – ich historii i mentalności.

Szczegółowe informacje o kursach i procedurze znajdują się tutaj: https://nawa.gov.pl/jezykpolski/letnie-kursy-jezyka-i-kultury-polskiej/ogloszenie

Kto może uczestniczyć w kursie?

Osoby, które spełniają łącznie następujące wymagania:

  • są studentami zagranicznych uczelni (lub lektorami języka polskiego na zagranicznej uczelni),
  • nie mają polskiego obywatelstwa,
  • nie studiują w Polsce w roku akademickim 2019/2020,
  • znają angielski lub polski co najmniej na poziomie B1.

Terminy kursów dla studentów:
1-29 lipca, 6-27 lipca, 1-29 sierpnia, 10 -31 sierpnia 2020 r.

Termin kursu dla nauczycieli: 1-22 sierpnia 2020 r.

Termin składania wniosków: 18.02.2020 r. godz. 15:00 czasu lokalnego w Warszawie.