nauka park

Wielu z nas z sentymentem wspomina swoje wyjazdy na Erasmusa, dlatego wciąż wyszukuje nowych rozwiązań. Jeśli uwielbiasz poznawać nowych ludzi to warto zastanowić się nad alternatywą na wakacje – Letnia Szkoła za granicą!

Każdy z nas chciałby czerpać z wakacji jak najwięcej. Niektórzy skupiają się na odpoczynku od natłoku zajęć, inni na aktywnym spędzaniu czasu, a jeszcze inni na rozwoju. Warto pamiętać, że każdy ze studentów ma tą cenną możliwość zaplanowania swoich wakacji. Oczywiście, niektórzy muszą pracować bądź mają inne obowiązki, jednak ci, którzy pragną mieć z wakacji jakąś korzyść, zadbać o swój rozwój, a tym samym poznać wielu ciekawych ludzi z całego świata, powinni zastanowić się nad zarejestrowaniem się na Letnią Szkołę. Podczas takiego wyjazdu można rozwijać swoje pasje, szlifować znajomość języka, ale też aktywnie wypoczywać.

Gdzie mogę pojechać? Oxford, Cambridge…
Letnie Szkoły oferowane są przez wiele renomowanych uczelni na całym świecie. Z uwagi jednak na fakt, że większość z nas posługuje się językiem angielskim, omówię szkoły oferujące taki program w Wielkiej Brytanii.

Szkoła Letnia to intensywny program nauczania dla studentów. Uczestnicy biorą udział w codziennych zajęciach prowadzonych w małych grupach warsztatowych, ale też udzielają się w życiu uczelni. Maja również czas na podróżowanie i poznawanie ludzi z całego świata. Każdy z programów trwa około 2-3 tygodni oraz odbywa się w okresie wakacji.

Niejeden z nas marzył o studiowaniu na najlepszych Uniwersytetach. Szkoła Letnia okazuje się przepustką dla tych ambitnych, ponieważ można wyjechać np. do Cambridge, Cardiff, Kingston, Oxford, London School of Economics czy wielu innych.

nauka camCambridge University
Ta szanowana uczelnia mieszcząca się około 96 km na północ od Londynu, oferuje międzynarodowym studentom wiele programów związanych z Letnią Szkołą. Przez około 2 tygodnie w okresie wakacyjnym ma się możliwość zdobywania wiedzy z zakresu starożytnych imperiów, historii, średniowiecza czy literatury np. twórczości Shakespear’a. Jeśli interesuje Cię jednak głównie szlifowanie języka angielskiego, można zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu IELTS.

Cambridge umożliwia studentom nocleg w różnych lokalizacjach o różnych standardach, w zależności od wybranego kursu. Jest to forma bed & breakfast oraz obiad, wliczona w cenę Letniej Szkoły. Ceny kursów wahają się od 930 funtów po 4 230 funtów, jednakże przeciętny koszt 2-3 tygodniowej nauki wraz z opłatami wynosi około 1 700 funtów, a w opcji bez zakwaterowania koszt to ok. 1 000 funtów. Na kursy wakacyjne można aplikować do czerwca. Więcej informacji możecie znaleźć pod adresem International Summer Schools na Cambridge University.

Oxford University
Oxford to kolejna renomowana uczelnia mieszcząca się na północny zachód od Londynu, w podobnej odległości jak Cambridge. Każdy z programów trwa około 2 tygodni, a kursy na które można się zapisać dotyczą m.in. kreatywnego pisania, angielskiego dla nauczycieli, angielskiej literatury, historii i polityki, praw człowieka, polityki czy teologii.

Uczestnicy mogą wybrać opcję z zakwaterowaniem bądź bez, przez co ceny wahają się od 1 000 do 2 500 funtów. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat oraz aktywnie uczestniczy w życiu szkoły.

Aby wziąć udział w którymś z programów, np. Creative Writing, należy odwiedzić zakładkę dotyczącą tego kursu, zapoznać się z jego szczegółami oraz wysłać swoją aplikację za pośrednictwem linku zamieszczonego pod odnośnikiem „Apply for this course”. Ważne, aby dopełnić wszelkich formalności przed upłynięciem wyznaczonych terminów. Na większość kursów odbywa się kilka rekrutacji. Pierwsza kończy się w lutym, kolejna w marcu, a ostatnia w kwietniu – przedłużane w zależności od ilości zgłoszeń. Każdy, kto jest zainteresowany odbyciem Letniej Szkoły na Oxfordzie, powinien odwiedzić ich stronę internetową, na której znajdują się wszystkie szczegóły.

nauka lseLSE czyli London School of Economics and Political Science
Jest to szkoła znajdująca się w centrum Londynu, 30 minut piechotą od Hyde Park’u, a 15 minut od Tamizy. Uczelnia oferuje szereg programów Szkoły Letniej głównie z zakresu prawa i ekonomii. Chętni mogą zapisać się na Księgowość i Finanse, Ekonomię, Język Angielski, Stosunki Międzynarodowe, Prawo czy Zarządzanie. Po odbyciu kursu wakacyjnego oraz zaliczeniu egzaminu, każdy uczestnik otrzymuje Certyfikat.

Programy mogą odbywać się w jednej bądź w dwóch częściach. Pierwsza sesja trwa od 8 do 26 lipca, a druga od 29 lipca do 16 sierpnia. Koszt kursu zależy od tego, czy osoba jest aktualnie studentem czy nie oraz czy chce wziąć udział w jednej części, czy może woli przedłużyć pobyt i odbyć program trwający 6 tygodni. Wersja podstawowa dla studentów to koszt 1 435 funtów, a rozszerzona 2 415 funtów. Osoby nie będące studentami muszą liczyć się z faktem, że cena będzie znacznie wyższa – 1 920 funtów wersja podstawowa, 3 255 funtów rozszerzona.

Minusem tej uczelni jest jednak fakt, że w koszty kursu nie jest wliczone zakwaterowanie, które trzeba oddzielnie opłacić. Szkoła jednak oferuje swoim potencjalnym studentom wiele opcji w tym zakresie. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej LSE.

Dlaczego warto wyjechać na Szkołę Letnią do Anglii?
Każdy z nas powinien czerpać korzyści ze wszystkich pojawiających się możliwości, a programy Szkół Letnich są jedną z nich. Czasami zdarza się jednak, że nie jest to możliwe ze względów chociażby finansowych. Mimo wszystko udział w letnich kursach wakacyjnych za granicą wiąże się z szeregiem korzyści, jak chociażby poznanie ludzi z całego świata, szlifowanie języka angielskiego, zdobycie ciekawej wiedzy, wzbogacenie swojego CV oraz piękne wspomnienia i niezapomniane przeżycia. Jeśli czegoś bardzo chcemy zawsze znajdzie się wyjście z sytuacji. Aby przeskoczyć problem finansowy należałoby w ciągu roku aktywnie oszczędzać bądź wręcz pójść do pracy, a może nawet wziąć kredyt studencki. Jeśli problemem są nasze obawy bądź lęk, że nie podołamy, należy wziąć się w garść i pamiętać, że w przyszłości będziemy żałowali jedynie tego, czego nie zrobiliśmy!

Zachęcam do odwiedzenia strony UKStudentLife, gdzie znajduje się lista uczelni oferujących Letnie Szkoły.

Wszystkich zainteresowanych rozwojem, ale nie koniecznie związanym z wyjazdem z kraju, zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym kursów online oferowanych przez renomowane uczelnie – „Kurs Uniwersytety Stanford bez wychodzenia z domu? Zaufaj zdalnemu nauczaniu„.

 

logo twoja europa