Antyczny kubek Pitagorasa to dowód na to, że nawet najwięksi starożytni greccy uczeni i myśliciele mieli poczucie humoru aktualne również w dzisiejszych czasach. Czym wyróżniał się kubek dający nauczkę wielbicielom niezdrowych ilości wina?

Na pierwszy rzut oka, ceramiczny kubek niczym się nie wyróżnia, jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, zauważymy dziwną kolumnę pośrodku. Jeżeli nie wzbudzi ona podejrzeń miłośnika zbyt dużej ilości wina, może on zostać ukarany za swoją zachłanność. Gdy napełni swój kielich powyżej pewnego poziomu, wino lub inny trunek zacznie płynąć przez system cewek znajdujących się w kolumnie, by wylać się przez dziurkę w podstawce.

Wynalezienie kubka przypisuje się wielkiemu Pitagorasowi z Samos, znanemu z licznych teorii matematycznych, takich jak twierdzenie o trójkątach nazwane jego imieniem, wykorzystywane w nauce do dziś lub odkrycie matematycznych proporcji w muzyce. Jak widać, inteligentny uczony zajmował się nie tylko abstrakcyjnymi teoriami geometrycznymi, ale również wykorzystał wiedzę w codziennym życiu.

Najwyraźniej Pitagoras nie był fanem nadmiernego spożywania alkoholu przez swoich znajomych, którzy nie chcieli dzielić się wspaniałym greckim winem i postanowił dać im nauczkę w wielkim stylu, i jednocześnie rozbawić towarzystwo.

Nic dziwnego, że kubek Pitagorasa cieszy się popularnością do dziś i jest określany jako jeden z najstarszych starożytnych żartów. Zabawny przedmiot, znany również jako „chciwy kubek” również współcześnie sprawdzi się jako zabawny upominek dla miłośników wina lub pamiątka z podróży– swój własny kubek Pitagorasa możesz kupić w wielu sklepach na ulicach Grecji.

opr. Zofia Dalke