miltiades varvounis

Podczas poszukiwania kilka lat temu, biografii Sobieskiego w języku angielskim, Varvounis był rozczarowany, gdy stwierdził, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci żaden -anglojęzyczny autor nie napisał o Janie Sobieskim. Niektóre stare biografie tego wielkiego króla istniały przed 1945 rokiem, ale wszystko było zapomniane. Jedna z najbardziej znaczących postaci historycznych była całkowicie nieobecna w nowoczesnej literaturze amerykańskiej i brytyjskiej. Szkoda, że przez dziesięciolecia nie została opublikowana poza granicami Polski, żadna książka o królu, który uratował Europę przed Turkami w bitwie pod Wiedniem (1683); bitwa, która była inspiracją dla szarży kawalerii JRR Tolkiena z Rohirrimowie, które dokonało oblężenia Minas Tirith we „Władcy Pierścieni”.

Dlatego Varvounis zdecydował się przedstawić czytelnikowi anglojęzycznym, jak również Polonii na całym świecie, osiągnięcia jednej z najbardziej fascynujących postaci, która kiedykolwiek zasiadła na tronie.

ksiazka sobieskiKsiążka Jan Sobieski: Król, który uratował Europę została wydana w lutym 2012. Ewa Bronowicz z polsko-amerykańskiej gazety „The Post Eagle”, powiedziała, że jest „fascynująca i dokładna praca, i że Sobieski jest opisany z dokładną z dawką historycznych szczegółów i wyobraźni. Znany grecki historyk dr Nicolaos Nicoloudis, także chwalił książkę, jak również Cuma Barak z tureckiego Uniwersytetu w Gaziantep. Czytelnicy z całego świata już pogratulowali autorowi przez Facebook , w tym, znany gitarzysta basowy Rik Fox, były członek WASP i Grzechu. Rik Fox jest polskiego pochodzenia i jest odpowiedzialny za pierwsza amerykańska rekonstrukcje grupy polskich skrzydlatych husarzy. Można sprawdzić jego działalność promowania polskiej historii wojskowości na: www.husaria.us

Niestety, podczas gdy Varvounis starał się informować inne polskie media za granicą (USA i Wielka Brytania) o swojej książce, był ignorowany tak jak Sobieski został zignorowany przez ostatnie dziesięciolecia. Pojawia sie pytanie, czy Polacy ( szczególnie ci za granicą) chcą aby Sobieski był znany na całym świecie, co robią w tym kierunku, zwłaszcza gdy pojawia się nowa książka o nim, która już ma dobre recenzje i jest chwalona przez licznych czytelników? Książka o Sobieskim powinna być promowana tak, by pokazać reszcie świata, jego działania i wkład do cywilizacji zachodniej.