fot. evripidis.gr

W Atenach nie brakuje miejsc, w których można kupić książki, używane lub zupełnie nowe. Wiele księgarni zawiera nawet urocze kawiarnie, w których można usiąść i odprężyć się, popijając kawę. Jest to zawsze świetna opcja na przerwę od spacerów po mieście i zwiedzania w słońcu.

Czytanie może pomóc w zabiciu czasu lub zrelaksowaniu się wieczorem po dniu pełnym ekscytujących wakacyjnych przeżyć, dzięki czemu można dobrze wyspać się i nabrać energii na kolejne dni. Niektóre książki, zwłaszcza przewodniki turystyczne, mogą również poszerzyć Twoją wiedzę o Grecji. Podczas podróży na łodziach czy też będąc na plażach i w kawiarniach będzie mnóstwo czasu na czytanie, więc dlaczego nie pogłębić wiedzy o kraju i ludziach?

Chociaż znalezienie książek w swoim języku lub po prostu w języku angielskim może okazać się trudniejszym zadaniem, ponieważ wiele miejsc może nie oferować bestsellerów lub książek innych niż po grecku. Nadal zachęcamy do odwiedzania księgarni z bardzo tanimi używanymi książkami, które na pewno zobaczysz odwiedzając Ateny, ale jeśli nie znasz języka, są lepsze opcje.

Jeśli jesteś molem książkowym, który nie wyobraża sobie wakacji bez czytania w wolnych chwilach, spróbuj odwiedzić te konkretne sklepy, które wymieniliśmy poniżej.

Politea Books

 Asklipiou 1-3, Kolonaki, 106 79

fot. Thalia Galanopoulou / thisisathens.org

Księgarnia Politea ma duży wybór książek w różnych językach i jest uważana przez wielu za najlepsze miejsce do znalezienia książek w języku angielskim. Znajduje się pół przecznicy od ulicy Akadamias za Uniwersytetem w Atenach. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o Politea Books jest to, że ma wiele drzwi (ten sklep jest ogromny). Aby znaleźć książki po angielsku, skieruj się do wejścia B, mniej więcej w połowie ulicy Asklipiou. Cała ta sekcja sklepu jest od góry do dołu zaopatrzona w książki w języku angielskim, a w ofercie jest praktycznie wszystko, od najbardziej znanych bestsellerów po klasyki, takie jak Oliver Twist.

Anavasi

 Voulis 32, Athina (Historic Centre), 105 57

fot. Thalia Galanopoulou / thisisathens.org

Zamiast powieści, w tej księgarni o tematyce podróżniczej można zaopatrzyć się w przewodniki, które obejmują większość Grecji – a także wiele innych krajów. Jeśli chcesz poczytać o greckich wyspach lub dowiedzieć się więcej o zabytkach w całym kraju, to jest to miejsce, do którego należy się udać. Oprócz książek sprzedawane się tu również globusy oraz różne mapy (w tym specjalne wydania dla turystów pieszych, wspinaczy i alpinistów). Ten sklep sam w sobie jest warty odwiedzenia; z sufitu zwisają globusy, a regały z książkami rozciągają się aż na dwóch piętrach.

Booktique

 Patriarchou Ioakim 21, Kolonaki, 106 75

fot. Thalia Galanopoulou / thisisathens.org

Ta urocza księgarnia nie jest duża, ale jest niezawodnym miejscem w celu znalezienia książek anglojęzycznych. Oferta sklepu Booktique to w większości literatura klasyczna, ale jest także kilka półek poświęconych bardziej współczesnym seriom. Znajduje się tu też duży dział książek dla dzieci w języku angielskim, więc jest to dobre miejsce jeśli podróżujecie z dziećmi, które stwierdzą, że potrzebują przerwy od zwiedzania. Poza książkami znajdziecie kilka półek z designerskimi upominkami, takimi jak kubki, podstawki pod kubek, zeszyty, torby na zakupy, a także zabawki i gry.

Evripidis

 Andrea Papandreou 11, Chalandri 152 34

fot. Thalia Galanopoulou / thisisathens.org

Księgarnia Evripidis obejmuje cztery piętra, a szczególnie dobrze zaopatrzony jest dział literatury międzynarodowej. Większość książek w ofercie jest po angielsku i francusku, ale jeśli szukasz innego języka, możesz mieć szczęście i natrafić na to, na co właśnie chcesz. Nawet jeśli książki nie są Twoim głównym celem, są inne powody, aby odwiedzić ten sklep: w 2018 roku Evripidis został dodany do listy pięknych księgarni Pan MacMillan na całym świecie, a sklep ma także dwie kawiarnie, z których jedna znajduje się na dziedzińcu na świeżym powietrzu.

Public

 Karagiorgi Servias 1, Athina 105 63

fot. alfavita.gr

Ta księgarnia różni się nieco od pozostałych opcji na tej liście. Public to duży sklep na skraju Placu Sindagma, mieszczący się w pięknym, wielopiętrowym neoklasycystycznym budynku. Public sprzedaje wszystko, czego można potrzebować: elektronikę, artykuły biurowe, a nawet sprzęt kempingowy, ale jest też całe piętro poświęcone książkom, z bardzo dużym wyborem w języku angielskim. Gdy znajdziesz coś, co Ci się spodoba, możesz udać się na górę do kawiarni na dachu, aby cieszyć się nową lekturą (jak i widokiem na tętniący życiem plac do Parlamentu i Ogrodu Narodowego).

Aiora

 Mavromichali 11, Eksarchia, 106 79

fot. aiorabooks.com

Aiora to niezależne wydawnictwo w Eksarchii, które pełni jednocześnie funkcję małej księgarni. Większość tego, co sprzedają, jest po grecku, ale jeśli chcesz zagłębić się w literaturę klasyczną, to koniecznie tam zajrzyj: Aiora publikuje również serię Modern Greek Classics, która tłumaczy słynne współczesne dzieła greckie na angielski, niemiecki, francuski, włoski, a nawet rosyjski. Znajdziesz tu piękne wydania wierszy Kawafisa i Elitisa, starannie opracowane tomy o rebetiko, pieśni greckiego podziemia i powieści takich mistrzów jak Karagatsis i Papadiamandis. Warto zwrócić także uwagę na dzieła starożytnych greckich myślicieli.

Zofia Masalska