„Chcesz poznać, zrozumieć i pokochać Kretę, wsłuchaj się w jej muzykę”– usłyszałam lata temu od zaprzyjaźnionego Kreteńczyka z mojej ukochanej wioski Spili. Te słowa są w moim sercu do dzisiaj, choć drogiego mi Kreteńczyka już z nami nie ma. Wsłuchuję się jednak, za jego przyjacielską radą w muzykę Krety i za każdym razem mnie ona zadziwia, zachwyca, zastanawia. Sprawia, że budzą się we mnie najbardziej skrywane emocje i czuję potrzebę poznawania jej i odkrywania, wciąż na nowo.

Jednym z najbardziej ukochanych twórców muzyki jest dla mnie Ιωάννης Χαρούλης- Joannis Haroulis, chłopak urodzony i wychowany na Krecie. To na naszej wyspie uczył się gry na lauto( kreteński instrument muzyczny- lutnia) i tutaj dawał swe pierwsze koncerty. W 2002 pojechał do Aten by wziąć udział w koncercie poświęconemu niezwykłemu kreteńskiemu artyście- Nikosowi Xilouris. Z tego koncertu powstał wyjątkowy album, zatytułowany „Matko, kiedy przyjdą moi przyjaciele”- Σαν έρθουν μάνα οι φίλοι μου. Od tego czasu jego kariera muzyczna zaczęła się niezwykle rozwijać.

Był i jest zapraszany na koncerty czy do muzycznej współpracy artystycznej z największymi muzykami Grecji: M. Theodorakis, Stavros Harchakos, D. Stavropoulos.

Haroulis daje też wiele koncertów zagranicznych, na których gromadzi zawsze liczną publiczność europejską.

Jest niezwykle charyzmatycznym muzykiem, kompozytorem, który wraz z zespołem wykorzystuje w swej twórczości lokalne instrumenty z Krety- lauto, mandolinę. W wyjątkowy sposób łączy muzykę Krety z elementami współczesności, rocka nawet. Komponuje cudowne, bardzo emocjonalne, liryczne utwory, w których greckie ludowe brzmienie przenika się z nowoczesnością, tworząc piękną, oryginalną spójność.

Dzisiaj spieszę Wam donieść, że ukochany, uwielbiany, nie tylko przeze mnie ale, wiem, że i przez wielu z Was, przyjeżdża na Kretę. Haroulis ze swymi muzykami dadzą cztery wyjątkowe koncerty, w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia.

VAMOS- CHANIA, 6 sierpnia, sobota, godz. 21:00
FORTEZZA RETHYMNO, 8 sierpnia godz.21:00
ARKALOCHORII- otwarty teatr miejski, 10 sierpnia godz. 21:00
PACHIA AMMOS- LASSITHI, 13 sierpnia godz.21:00 w porcie

Bilet wstępu 15e- już ruszyła sprzedaż i rezerwacja. Sprawdźcie koniecznie na ticketservices.gr. Tu znajdziecie też całą, tegoroczną trasę koncertową w Grecji .

W tym roku Janis Haroulis i jego muzycy, rozpoczynając letnie koncerty, obiecują nam podzielić się swoimi piosenkami, muzyką, ale też radością, dobrą zabawą i energią, jakich tak bardzo nam wszystkim w ostatnim czasie brakuje. Grecki klimat, kreteński akcent i charyzma Haroulisa z pewnością pojawią się tego lata, a na koncertach muzycy zagrają stare, uwielbiane utwory oraz te najnowsze.

Haroulis z pewnością znów urzeknie nas swoim charakterystycznym głosem, zabierając w muzyczną podróż po Krecie czy Grecji. Obiecuje też zaśpiewać kilka utworów z najnowszego albumu: Koliber- Κολιμπρι. Jest to album pełen głębokich myśli, emocji, przemyśleń, które uświadamiają nam, że wszelkie trudności, jakich doświadczamy, możemy pokonać razem, wspólnymi siłami i w jedności.

Dla tych, którzy znają i lubią muzykę Haroulisa, i dla tych, którzy mają ochotę go poznać, poniżej kilka moich ukochanych utworów oraz link do zapowiedzi najnowszego albumu.

Do zobaczenia na koncertach, miejcie się dobrze.

Sylwia Wasielak