W dniach 1-10 lipca czeka nas niebywała winiarska impreza w kreteńskim stylu. W przepięknie, niezwykle malowniczo położonych Dafnes- nieopodal Heraklionu, od 1975 roku odbywa się Festiwal Wina.

W tym roku, z okazji 45 lecia, po dwóch latach nieobecności( z wiadomych powodów) Festiwal będzie trwał 10 dni, w czasie których, jak zapewniają organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Dafnes, nie zabraknie dobrej zabawy, towarzyskich spotkań przy winie czy kulinarnych degustacji. Będzie to także wyjątkowa okazja do promocji i rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego, ochrony tradycji i zwyczajów Krety.
Na festiwalowej scenie muzycznej pojawią się największe lokalne gwiazdy: Psarogiorgis, Kostas Saridakis czy bracia Stratakis.

Festiwal Wina w Dafnes to impreza promująca kulturę wina, ma przybliżyć wino szerszym rzeszom konsumentów. Podczas festiwalu, oprócz okazji do poznania całej palety win z różnych części Krety, każdy będzie mógł uczestniczyć w otwartych panelach, które przybliżą zasady degustacji, łączenia wina z jedzeniem czy samego procesu produkcji i przechowywania tego szlachetnego trunku.

Pobyt na Krecie to dla amatorów wina doskonała okazja do poznawania miejscowych winiarni i posmakowania oryginalnych win w towarzystwie kreteńskich przysmaków.
Dlaczego nie zacząć od Dafnes?

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu Wina w Dafnes jest bezpłatny a odwiedzający na powitanie otrzymają butelkę lokalnego wina.

Będzie okazja do skosztowania wielu gatunków kreteńskich win oraz do zakupu doskonałej jakości trunków w przystępnej cenie.
To właśnie tutaj, w Dafnes znajduje się jedna z najbardziej znanych, ekskluzywnych winiarni na Krecie- Douloufakis Winery.
I to tu, w Dafnes możecie spróbować znanego wina Dafni, białe- wytrawne, bardzo aromatyczne, o niskiej zawartości alkoholu. Z aromatem ziół, rozmarynu, mięty, lukrecji. Dafni pije się jako młode ale lepsze jest starsze, nawet 7 letnie. Wybornie smakuje do typowych kreteńskich dań.

Ciekawostki

🍷 Wino to światło słońca – mawiał Galileusz.
🍷 Już w starożytności Grecja była przodującym producentem wina. Regiony winiarskie Grecji nakładają się na strefy klimatyczne kraju. Warunki klimatyczne wraz z cechami gleby, na której są posadzone winnice, decydują o rodzaju uprawianych odmian winogron oraz win, jakie z nich powstają.
🍷 Słodkie wino z Krety było znane w średniowiecznej Europie jako vino di Candia- z dzisiejszego Heraklionu.
🍷 Obecnie winnice Krety zajmują prawie 13% całej powierzchni winnic w Grecji i są trzecim największym regionem winiarskim w kraju.
🍷 Wino towarzyszy człowiekowi od 7 tysięcy lat. Już Ludwik Pasteur stwierdził, że to „najbardziej higieniczny napój świata”.

opr. Sylwia Wasielak