700 papierowych gołębi, ręcznie wycinanych, zawieszonych nad głowami spacerowiczów, w najpiękniejszej uliczce Archanes a w tle piękne przesłanie, słowa Joanny Kliasiu( Γ. Κλειασιου) do piosenki Giorgosa Zambeta (Γ. Ζαμπετα): „choćby tysiące gołębi całowały twe dłonie, ja będę cię kochał”.

W wyjątkowej atmosferze rozpoczęto tegoroczny, trzeci już Festiwal Sztuki Ulicznej w Archanes a gościem honorowym były oczywiście papierowe gołębie autorstwa lokalnego artysty, Konstantinosa Griwakisa (Κ. Γριβακης), które przez kolejne dni będą zdobić alejkę Zelina.

3 Festiwal Sztuki Ulicznej w Archanes rozpoczął się w piątek, 29 lipca pięknym teatralnym happeningiem z udziałem dzieci z koła teatralnego w Domu Kultury w Archanes.

W sobotę w Kato Archanes odbyło się niezwykłe spotkanie: „Popołudniowa herbatka z Celestyną lub jak wolicie- Ouranią”, na podstawie sztuki teatralnej Rohasa, „Celestina”.

A wieczorem w Ano Archanes działy się rzeczy wyjątkowe. Lokalni artyści, muzycy, tancerze, producenci kreteńskich miodów, oliwy z oliwek, serów oraz rzemieślnicy prezentowali swoje „dzieła” na głównym placu i większych uliczkach Archanes.

Można było posłuchać i zobaczyć jak odbywa się procesz suszenia i cięcia drzewa oliwnego oraz produkcja niezwykłych drewnianych przedmiotów użytku domowego czy ozdób.

Ręcznie tworzona biżuteria, ozdoby, ikony czy obrazy, ścienne malarstwo, barwne murale i wiele więcej zobaczycie w ramach Festiwalu.

Będzie też wyjątkowa okazja do skosztowania najlepszej jakości trunków i przetworów od lokalnych producentów win, oliwy z oliwek, serów.

Festiwal potrwa do niedzieli, do późnych godzin wieczornych a wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Zajrzyjcie do Archanes koniecznie- poza ciekawostkami w ramach Festiwalu, miejscowość ma do zaoferowania jeszcze więcej: niezwykle malowniczo położona u stóp wzgórz Juchtas, wśród bujnej roślinności, z wielopokoleniową tradycją winiarską, z pewnością zauroczy Was swoim klimatem oraz serdecznością i gościnnością tutejszych mieszkańców.

Sylwia Wasielak