W dniu 7 marca br. w AN ART ARTISTRY w Atenach odbył się recital solowy Iwony Glinki (flet), artystki, doktora zarówno Wydziału Studiów Muzycznych Uniwersytetu Ateńskiego jak i Akademii Muzycznej w Krakowie.

W programie usłyszeliśmy 15 minutową premierę utworów trwających niespełna minutę, które zostały wybrane przez artystkę z licznych prac nadesłanych w ramach konkursu. W konkursie na dzieło „do 60 sekund” wzięli udział młodzi kompozytorzy z różnych części świata. Utwory nacechowane były indywidualizmem i ukazywały różne techniki gry na instrumencie, co niewątpliwie wzbogaciło ich prezentację.

iw glinka3iw glinka2iw glinka4

Oprócz utworów, które znajdują się w stałym repertuarze artystki, solistka zaprezentowała również całkiem nowe dzieła z lat 2015-2016. Niezwykłe wrażenie sprawił fakt, iż na koncercie pojawili się również twórcy dzieł, z których aż 5 miało swoją premierę. Jak wspomniała artystka, większość wykonywanych przez nią utworów jest pisanych specjalnie dla niej, a kompozytorzy to nierzadko przyjaciele i pedagodzy Szkół Muzycznych czy Konserwatoriów.

Spotkanie miało charakter kameralny i promowało bogatą twórczość współczesnych greckich kompozytorów na flet poprzeczny solo.

Tekst: Karolina Swat
Zdjęcia: Marzena Mavridis