fot. Zde/Wikimedia Commons

Greckie kozie mleko i ser otrzymają wkrótce oficjalny certyfikat, który będzie potwierdzał, że pochodzą one od rodzimych, greckich gatunków kóz.

Obecnie w Grecji żyje ponad 5 milionów kóz – jest to kraj o największej populacji tych zwierząt w Unii Europejskiej.

Produkty mleczne, wytwarzane z koziego mleka, w tym również samo mleko, są podstawowymi, tradycyjnymi produktami w Grecji, gdzie produkuje się je od tysiącleci. Jak na razie nie było jednak żadnego certyfikatu, który potwierdzałby, że kozie mleko, używane w produktach mlecznych, pochodzi od greckich kóz.

Dzięki współpracy między Instytutem Weterynaryjnym w Salonikach, Laboratorium Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i lokalnymi przedsiębiorstwami, greckie produkty z mleka koziego otrzymają w końcu specjalny certyfikat – wszystko w ramach projektu Graega Cheese.

W Grecji występuje aż sześć różnych ras kóz, a pochodzące od nich mleko i przetwory mleczne otrzymają specjalne oznaczenie, gwarantujące klientom pewność pochodzenia kupowanych przez nich produktów.

Produkty zostaną przetestowane na próbkach pobranych od 327 zwierząt z dziewiętnastu różnych gospodarstw, pochodzących z Półwyspu Chalcydyckiego, Skopelos, Pangeo i Seres, od kóz ras anglonubijskiej, damasceńskiej i mourthia.

Testy laboratoryjne będą w stanie określić, od jakiej rasy kozy pochodzi dane mleko, co tylko upewni ekspertów, że produkty zostały wykonane z mleka kóz greckich.

Grecja jest krajem o wieloletniej tradycji rolniczej, sięgającej czasów starożytnych, kiedy to kozy grały ogromną rolę w produkcji serów, mleka i przetworów mięsnych.

Naukowcy twierdzą, że mleko kozie posiada właściwości lecznicze ze względu na lekkostrawność oraz właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu często polecane jest osobom uczulonym na mleko krowie. Badania wykazały, że od 40% do 100% osób uczulonych na krowie mleko może bez problemu spożywać mleko pozyskane od kóz.

Kozina jadana jest najczęściej w Niedziele Wielkanocną, kiedy Grecy pieką ją na rożnie. Mleko kozie używane jest natomiast to wytwarzania tradycyjnej fety – kruchego, białego sera o delikatnie kwaśnym, słonawym smaku. Produkowany poprzez umieszczenie zsiadłej mieszanki mleka w drewnianych beczkach, ser ten jest następnie krojony w plastry, skąd najprawdopodobniej wywodzi się jego nazwa, feta tłumaczy się bowiem z greckiego dosłownie na „plaster”.

opr. Natalia Zientek