Już niedługo internauci będą mieli okazję poznać zabytki i ukryte perełki starego miasta Korfu dzięki nowemu przewodnikowi turystycznemu w rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Stare miasto Korfu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma swoje korzenie w VIII wieku p.n.e. Trzy forty miasta, zaprojektowane przez renomowanych inżynierów weneckich, były używane przez cztery stulecia do obrony morskich interesów handlowych Wenecji przed Imperium Osmańskim. Z biegiem czasu forty były kilkakrotnie naprawiane i częściowo przebudowywane, ostatnio pod panowaniem brytyjskim w XIX wieku.

Oczekuje się, że nowy przewodnik turystyczny AR, stworzony przez Interactive Arts Lab (INARTS) Uniwersytetu Jońskiego i Korfu Ephorate of Antiquities, będzie oferował cenne informacje i wysokiej jakości materiały audiowizualne dla ponad 80 interesujących miejsc.

Według Ioannisa Deliyannisa, adiunkta na wydziale sztuk audio i wizualnych Uniwersytetu Jońskiego, przewodnik AR łączy narrację z nowymi narzędziami technologicznymi, w tym projekcją treści przez piramidy holograficzne.

Przewodnik „korzysta z systemu informacji geograficznej i 360-stopniowego wideoprzeglądu zabytku.

Połączenie punktów szlakami tematycznymi oraz rozbudowane opcje dostępności pozwalają użytkownikom zgłębić ukryte aspekty i zidentyfikować elementy, które składają się na zabytkowy zabytek UNESCO.

Przewodnik turystyczny AR ma na celu zaspokojenie potrzeb określonych grup i organizacji, w tym przewodników turystycznych, hoteli i przedsiębiorstw turystycznych, a także organów odpowiedzialnych za ochronę zabytku.

W ramach działań mających na celu zachowanie i promocję zabytków kultury Korfu, innowacyjna aplikacja będzie dostępna bezpłatnie przez następne 10 lat.

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu operacyjnego „Wyspy Jońskie 2014-2020”.