Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zalecają złagodzenie obostrzeń, a dokładniej noszenie maseczek zarówno na lotnisku jak i w trakcie lotu.

Noszenie maseczek na lotnisku jak i w czasie lotu nie jest obowiązkowe od 16 maja. Natomiast dodano iż zasady odnośnie maseczek mogą się różnić w zależności od linii lotniczej, np. jeśli chodzi o linie lotnicze, które latają do miejsc gdzie noszenie maseczki w transporcie publicznym jest obowiązkowe, będą one wymagały aby pasażerowie nosili maseczki także na pokładzie samolotu.

”Pasażerowie muszą pozostawać odpowiedzialni i szanować wybory innych pasażerów. Pasażer, który ma np. kaszel, powinnien nosić maseczkę w trakcie lotu, aby uspokoić pozostałe osoby na pokładzie”– dodano.

Aktualizacja protokołu uwzględnia najnowsze wydarzenia związane z pandemią, w szczególności poziom szczepień i nabytą odporność, a także zniesienie ograniczeń w coraz większej liczbie krajów europejskich.

Opr. Paolina Sokulska