W niedzielę 25 września o godzinie 20:30 warszawska orkiestra symfoniczna Opery Narodowej po raz pierwszy wystąpi w Grecji, oddając hołd dla kultowego, polskiego kompozytora romantycznego, Fryderyka Chopina.

Za kierownictwo orkiestry odpowiedzialny będzie Patrick Fournillier, a jako solistka na fortepianie zagra Tatiana Papageorgiou. Pomiędzy partiami muzycznymi autentyczne listy Fryderyka Chopina odczyta aktor, Dimitris Lalos.

Z Warszawy do Aten

Każda nuta dotyka serca, każda z jego melodii to piękny wiersz. W wieku 20 lat opuścił Warszawę, uciekając przed rosyjską okupacją, by z nutami w ręku dotrzeć do Paryża, centrum kultury i sztuki XIX wieku. Był deifikowany i czczony jako artysta – stał się legendą.

Mimo ogromnej błyskotliwości i powszechnego uznania jako genialny kompozytor i pianista, Fryderyk Chopin żył jednak w głębokiej melancholii, tęskniąc za ojczyzną i poszukując swej nieodwzajemnionej miłości. Pisał muzykę ku chwale swojego kraju i dał się poznać jako pianista-wirtuoz, któremu nie sposób byłoby odmówić talentu. Chopin żył zaledwie 39 lat, lecz pozostawił po sobie ponadczasowe arcydzieła, które z taką samą mocą czczone są do dziś.

„Zastanawiam się, co osiągnąłem dzięki swojej muzyce? Gdzie zmarnowałem serce?” – pisał w swoich odręcznych listach, których część będzie można usłyszeć w Herodionie, przeplatanych utworami muzycznymi.

„Jesteśmy jak stare klawesyny, na których grano niekończące się tryle. Ich wierzch może wyglądać idealnie, ale ich sznurki są zerwane, a podpór brakuje. Jesteśmy wytworami wielkiego twórcy, pewnego rodzaju Stradivariusa, którego już nie ma, żeby nas naprawiać” – napisał na krótko przed końcem.

Serce Fryderyka Chopina zabije w Herodionie w niedzielę 25 września 2022 roku, ożywione jego najpiękniejszymi melodiami. Zagrany zostanie najbardziej kultowy i najsłynniejszy Pierwszy Koncert fortepianowy e-moll, który napisał w wieku 20 lat, zainspirowany miłością do młodej śpiewaczki, Konstancji Gładkowskiej i przed wyjazdem wykonał go na pożegnanie w Operze Narodowej w Warszawie. Z tej samej opery są muzycy, którzy przyjadą do Herodionu i wykonają ten sam koncert, a także słynną Chopinianę, neoromantyczny balet słynnego rosyjskiego choreografa Michaiła Fokina do muzyki Fryderyka Chopina. Ten piękny obraz baletowy, urzekający stylowym tańcem i poetycką atmosferą, powstał na scenie petersburskiej w 1908 roku i odtąd utrzymuje w repertuarach teatrów całego świata. Zaliczany jest do arcydzieł baletu klasycznego.

Orkiestra Symfoniczna Opery Narodowej po raz pierwszy przyjedzie do Grecji pod dyrekcją jej naczelnego muzyka, Patricka Furnilliera, francuskiego dyrygenta i dyrektora artystycznego. Patrick Fournillier wypracował znakomitą karierę, prowadząc najważniejsze dzieła repertuaru symfonicznego i lirycznego. Otrzymał najwyższe międzynarodowe nagrody i dyrygował wieloma najbardziej znanymi orkiestrami symfonicznymi na świecie (Teatro alla Scala, Toscanini, Londyn, Paryż, Berlin, Wiedeń, Amsterdam, Oslo, Mediolan, Zurych, Praga, Lipsk, Drezno, Sydney, Waszyngton, Nowojorska Metropolitan Opera, Los Angeles, Filadelfia, Moskwa i Sankt Petersburg).

Orkiestra będzie współpracować z wielką grecką pianistką, Tatianą Papageorgiou , która od najmłodszych lat wyróżniała się w klasycznym repertuarze na arenie międzynarodowej. Studiowała w czołowych światowych akademiach muzycznych (Royal College of Music i Royal Academy of Music London, Czajkowski Conservatory Moscow, Mozarteum Salzburg i Indiana University Bloomington) oraz występowała jako solistka fortepianowa na całym świecie, w filharmoniach takich jak Londyńska Filharmonia Orkiestra, Filharmonia Opery Moskiewskiej, Filharmonia Pekińska, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Kijowa czy Środkowoniemiecka Orkiestra Symfoniczna w Lipsku, a także ze wszystkich ważniejszych, greckich orkiestrach symfonicznych.

Serce Fryderyka Chopina spoczywa w ukochanej Warszawie, tak jak prosił. Jego muzyka wiecznie podróżuje jednak po świecie.

Wydarzeniu patronuje Ambasada RP w Atenach.

Impreza odbywa się pod patronatem Izby Grecko-Polskiej.

Darowizna zostanie przekazana Panhellenic Association of Heart-Lung Transplants „SKYTALI”, której przewodniczącą jest pani Ioanna Levanti, jedna z pierwszych Greków, którym przeszczepiono serce i jedna z najdłużej żyjących kobiet po przeszczepie w Grecji.

Bilety na koncert można kupić na stronie www.viva.gr

Marzena Mavridis