W najbliższą niedziele, 15 września w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos odbędzie się koncert Ateńskiej Orkiestry Państwowej z udziałem polskiego akordeonisty i bandoneonisty, Klaudiusza Barana.

Podczas koncertu usłyszymy utwory dwóch najważniejszych kompozytorów amerykańskich żyjących w pierwszej połowie XX wieku: Leonard Bernstein (1918-1990) i George Gershwin (1898-1937 ), nazywanym w niektórych kręgach „królem jazzu”. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem. Obaj byli świetnymi pianistami, ale Bernstein dodatkowo działał jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca oraz aktywista społeczny niczym człowiek-instytucja.

Na koncercie nie zabraknie też kompozycji legendarnego rewolucjonisty tanga argentyńskiego Astora Piazzolli (1921-1992), podziwianego przez jednych i znienawidzonego przez drugich, którego to muzyka wywołuje skrajne namiętności – tak charakterystyczne dla tego gatunku muzyki.

Klaudiusz Baran – artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny.

W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą oraz naturalnością ekspresji.

Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych.

Jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA, za album „Astor Piazzolla – Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical.

Koncert odbędzie się o godzinie 21:00 w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos

Solistą wieczoru będzie utalentowany polski akordeonista i bandoneonista, Klaudiusz Baran.
Dyrygent – George Vranos.

W programie:

Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story” – Leonarda Bernsteina
Amerykanin w Paryżu – poemat symfoniczny George’a Gershwina
Adios nonino, Oblivion, Libertango, Fuga y Misterio – utwory Astora Piazzolli

Wejście: bezpłatne

Koncert odbędzie się na świeżym powietrzu zatem odwiedzającym zaleca się zabranie z sobą maty lub koca na ziemie i preparaty odstraszające komary.