Ponieważ wzrost liczby migrantów przybywających do zachodniej części Morza Śródziemnego spowodował wzrost obaw europejskich, komisarz UE Dimitris Avramopoulos ponownie wezwał do solidarności Unii Europejskiej w tej kwestii, ostrzegając, że „czysto krajowe rozwiązania prowadzą do izolacji”.

„Próbujemy przekonać wszystkich do przyjęcia uchodźców. Do tej pory niektórzy nie są do tego przygotowani. Ale teraz solidarność ma kluczowe znaczenie „ – powiedział komisarz europejski ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych niemieckiemu Handelsblatt bez nazywania konkretnych krajów. Grecki urzędnik przemawiał przed wizytą w Madrycie, aby ogłosić nadzwyczajną pomoc UE na wsparcie hiszpańskiej straży granicznej w ograniczaniu nielegalnej migracji.

Po pochwaleniu Niemiec, Francji i Holandii za spełnienie europejskich wartości w następstwie kryzysu uchodźczego w 2015 roku, Avramopoulos powiedział, że „będzie próbował przekonać wszystkie państwa członkowskie, aby zrobiły to samo”.

„Sprawiedliwy podział obciążeń jest bardzo ważny, a solidarność jest podstawową wartością UE” – powiedział. „Polityka powinna odzwierciedlać nasze wartości, a nie nasze obawy” – dodał.

Avramopoulos wyraził nadzieję, że perspektywa wzmocnionej ochrony granic – potencjalnie wraz z rozmieszczeniem strażników Fronteksu wzdłuż zewnętrznej granicy UE – może przekonać państwa członkowskie do rozwiązania ich obecnych różnic dotyczących rozmieszczenia uchodźców i egzekwowania tzw. zasad dublińskich.

„Potrzebujemy systemu odpornego na kryzys w UE, który nie kładzie odpowiedzialności na barki tylko kilku państw członkowskich” – powiedział.

Podczas badań antyimigranckich wschodnich państw UE, Avramopoulos stwierdził, że „politycy powinni pamiętać nie tylko o swojej moralnej odpowiedzialności, ale także o ich historycznych obowiązkach”.

„Wiemy z przeszłości, że nacjonalizm i twarde granice mogą powodować konflikty, a nawet wojny. Dzisiejsze populistyczne narracje mogą stać się ciemną chmurą nad naszą wspólną przyszłością.”

Opr.: Monika Szarek