fot. freepik.com

Grecja ma niewątpliwie bardzo wiele zalet, które przyciągają z turystów z całego świata, który mówią różnymi językami. Jeśli zapytalibyśmy osoby odwiedzające Grecję, dlaczego to tutaj przyjeżdżają na wakacje to zapewne usłyszelibyśmy wiele różnorodnych odpowiedzi. Dla jednych byłoby to jedzenie, dla innych wspaniała pogoda, dla jeszcze innych zabytki archeologiczne, wspaniali ludzie i sympatia Greków, doskonały alkohol, piękne zabytki naturalne, doskonałe stoki narciarskie, zachwycające góry, dobrej jakości trasy wspinaczkowe. Można wyliczać bez końca.

Dzisiaj przedstawię swoją tezę, dlaczego tak chętnie tutaj przyjeżdżają turyści. Bez wątpienia wyżej przedstawiona typologia czynników, które determinują częste przyjazdy do Grecji są prawdziwe. Nie ulega to wątpliwości. Jednak, kiedy zerkniemy do wnętrza naszych serc i umysłów okazuje się, że w Grecji po prostu czujemy się dobrze. Może tak się dziać za sprawą kolorów. To jest właśnie moja teoria na chęć eksploracji Grecji przez tak wiele osób.
Institute for Color Research prowadził badania dotyczące wpływu kolorów na wielopłaszczyznowe funkcjonowanie człowieka. To jak odbieramy dany przedmiot, osobę, otoczenie jest w pierwszej chwili determinowane przez kolor. Kolory oddziałują na nas na różnych poziomach. Znaczenie jakie przypisujemy barwie, związane jest bez wątpienia z naszym światopoglądem i kulturą, w której żyjemy. Naukowo udowodniono też, że kolory mają wpływ na naszą fizjologię. Niezaprzeczalnym jest fakt, że kolory mają ogromną moc. Powstało nawet pojęcie „psychologia kolorów”. Warto wskazać, że bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo otaczające nas kolory wpływają na nasze indywidualne emocje, poprawiają nastrój, relaksują lub drażnią. Dlatego też są bronią marketingu i terapeutów.

Współczesny rynek terapeutyczny proponuje aktualnie wiele różnych możliwości, które wspierają wielopłaszczyznowe funkcjonowanie człowieka. Jedną z takich alternatyw jest koloroterapia, która powszechnie nazywana jest także chromoterapią. Jest ona uznawana za jedną z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegającą na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia w swoich założeniach ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Terapia ta zakłada, że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia oraz więcej optymizmu. Pierwszymi ludźmi, którzy wskazywali na znaczącą rolę kolorów dla funkcjonowania człowieka byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Współczesna koloroterapia wykorzystuje zdobycze nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsc wśród metod medycyny niekonwencjonalnej. Warto wskazać, że jest ona jedną z najtańszych oraz najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Ma być stosowana jako metoda leczenia wspomagająca podstawowe metody lecznicze.

fot. theinfong.com

Z fizycznego punktu widzenia barwa jest tożsama z określeniem energia. Jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka. Liczba czopków wrażliwych na określoną długość fal świetlnych sprawia, że oko człowieka wykazuje różny stopień wrażliwości na barwę. Natomiast z biologicznego punktu widzenia poszczególne kolory mają bardzo duży wpływ na komórki ciała (np. ich wzrost). Dzieję się tak dlatego, że zmieniają prędkość poruszania się elektronów w każdym żywym organizmie. Kolory oddziałują na nas zarówno przez skórę, narząd wzroku jak i jedzenie (dlatego również osoby niewidome podlegają ich terapeutycznemu działaniu).

Kiedy myślimy o Grecji przychodzą nam bez wątpienia do głowy różnorodne kolory. Ja swoją koloroterapię przechodzę, kiedy idę na laiki. Jest to prawdziwy raj dla oczu i duszy. Taniec kolorów, doskonałe ich połączenie i ta prawdziwość oraz intensywność powodują, że na każde wyjście na laiki czekam z ogromnym utęsknieniem. Kolory na laikach zmieniają się z zależności od sezonu. Jeśli jednak popatrzymy na Grecję całościowo, zarówno na wyspy jak i obszar kontynentalny to pojawiają się nam właściwie trzy dominujące kolory: biel, niebiecki oraz zielony. Naturalnie kolory te występują w różnym natężeniu i w różnych odzieniach. Zapewne wielu znawców kolorów, pasjonatów malarstwa czy rysunku potrafiłoby wymienić tutaj niesamowite nazwy. Tak oto kolor niebieski w różnych odcieniach nazywany jest jako: atramentowy, błękit królewski, błękit paryski, błękit pruski, błękit Thénarda, błękit Turnbulla, chabrowy, cyjan, granatowy, kobaltowy, lapis-lazuli, lazurowy, modry,indygo, szafirowy, ultramaryna czy turkusowy grynszpan. Kolor biały i jego odcienie także maja zadziwiające nazwy: alabastrowy, kość słoniowa / mleczny, chamois, kremowy, perłowy czy porcelanowy. Naturalnie kolor zielony nie pozostaje daleko w tyle i także może pochwalić się zaskakującymi nazwami na swoje odcienie: khaki, malachitowy, miętowy, morska zieleń, morski, oliwkowy, patynowy, pistacjowy, seledynowy, szmaragdowy, trawiasty, zieleń butelkowa, zieleń Veronese’a, zieleń wiosenna czy zieleń zgniła. Różnorodność odcieni jest zadziwiająca i trzeba naprawdę mieć sprytne oko, żeby prawidłowo je rozróżniać.

Wracając jednak do przewodniego tematu niniejszych rozważań, skoncentrujmy się teraz na trzech kolorach, które moim zdaniem dla Grecji są charakterystyczne. Jak wskazują liczne opracowania mają one zaskakująco pozytywny wpływ na wielopłaszczyznowe funkcjonowanie człowieka. Działanie kolorów przedstawia się następująco:

Kolor biały

fot. greece-is.com

Kolor ten od zawsze utożsamiany był z czystością oraz tak istotną, w wielu kulturach cechą, jak niewinność. Biały jest także symbolem nowego początku, utożsamiany jest z dobrem. Psychologia wskazuje, że może wywoływać on w ludziach różnorodne reakcje pozytywne. Biel oraz jej odcienie działają uspokajająco. Przez swoją neutralność kolor ten nie absorbuje uwagi, dlatego pozwala się zrelaksować. Biel w otoczeniu daje poczucie świeżości i czystości w takim otoczeniu odpoczywa się szybciej i bardziej efektywnie. Biały korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie.

Kolor niebieski

fot. godsavethepoints.com

Jest kolorem pełnym symboliki. Niektóre z przypisywanych mu cech to: uduchowienie, pokój, higiena, spokój, woda, świeżość, czystość i chłód, lecz również dynamizm, kreatywność i inspiracja. Niebieski jest uznawany za kolor natury, wody i nieba. Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się z duchowością, spokojem i harmonią. Przypomina cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też, kolor ten ma na nas uspokajający wpływ i pozytywne działanie – pobudza do twórczego myślenia. Działa uspokajająco, sprzyja relaksowi, pomaga zredukować stres i zwalczyć bezsenność. Błękit to kolor, który obniża puls, koi nerwy, zwiększa zdolność koncentracji.

Kolor zielony

fot. greece-is.com

Kolor od zawsze jest utożsamiany z naturą i przyrodą. Zielony oznacza wzrost, odrodzenie i płodność. W czasach pogańskich był on także symbolem płodności. W dzisiejszych czasach zielony symbolizuję ekologie i dbanie o otaczającą nas przyrodę. Przebywanie wśród zieleni uspokaja i regeneruje siły witalne. Barwę można uznać za kolor życia, Ziemi, natury. Zieleń to także symbol nadziei, harmonii, wolności i szczęścia. Zielony to kolor dla osób, które poprzez nagromadzenie problemów, szybkie tempo życia i zbyt małą ilość wolnego czasu, czują się przytłoczeni i potrzebują uporządkowania oraz odpoczynku. Potwierdzają to badania naukowe, z których jednoznacznie wynika, że kolor zielony ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka.

Zatem argumentów, które potwierdzają ogromną miłość do Grecji jest bardzo wiele. Teraz jest kolejny – kolory. Grecję zatem można traktować jako sanatorium dla ciała i duszy z najlepszą na świecie terapią kolorami.