„Kłębowisko”, udostępnione drukiem przez wydawnictwo Kastanioti (Καστανιώτη), jest to nowa powieść Lili Konomary (Λίλα Κονομάρα), pisarki, tłumaczki z języka francuskiego i eseistki.

Jest rok 1911 w Macedonii. Na przedmieściach miasta znaleziono ciało nieprzytomnego mężczyzny. Gdy mężczyzna dochodzi do siebie, oznajmia, że nic nie pamięta. Kim może być ten człowiek, którego obecność okaże się kluczowa w historii miasta i w życiu mieszkańców? Uciekinier, awanturnik, morderca? Natchniony twórca, książę ze snu, kozioł ofiarny?
’„…Bóg zesłał tego człowieka, żeby obudzić we mnie wspomnienia”. „Bóg to czy diabeł?”, powiedział cicho ojciec i pokiwał głową’.

W tej polifonicznej opowieści, w której osobiste narracje, zwyczaje ludowe i mity splatają się z wielkimi wydarzeniami historycznymi poprzedniego wieku, w głosach bohaterów zaczynają się pojawiać też inne dźwięki. Drzewo oliwne, rzeka, wąż, ptaki, żywi i ukochani umarli, nomadzi, wędrowcy i migranci, każdy opowiada po swojemu o kawałku własnej historii przemierzając przez epoki i nadając im nowe zapachy, w miejscu, które od zawsze było mieszaniną różnorodnych grup etnicznych, religijnych i językowych.

opr. Anna Lica